1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Krzysztof życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Krzysztofa

Nieznana jest dokładna data urodzenia św. Krzysztofa. Możliwe, że przyszedł na świat w Licji (rzymska prowincja, obecnie teren Turcji), a zmarł ok. 250 r. Święty kościoła katolickiego i prawosławnego. Męczennik za wiarę. Należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli. 

Patron

Św. Krzysztof jest patronem kierowców i przewoźników. Można modlić się do niego o dobrą śmierć i wybawienie w niebezpieczeństwie.  Patronuje także mostom, miastom, które leżą nad rzekami, żeglarzom, biegaczom, pielgrzymom, turystom i podróżnikom.

Dodatkowo jest patronem Ameryki i Wilna.  

Fakty z życia 

Jego imię z greki oznacza niosący Chrystusa. Święty żył w Azji Mniejszej, tam też zginął w czasach panowania Trajana Decjusza. Niewiele więcej informacji zachowało się o jego losach.

Legenda o świętym głosi, że był wyjątkowo wysokim mężczyzną. Odznaczał się też dużą siłą. Poza czterometrowym wzrostem charakteryzowała go też niekształtną głową, która upodobniała go do psa. Nosił wtedy imię Reprobus. Aby wykorzystać swój dar, postanowił służyć najpotężniejszemu władcy ziemi. Najpierw posługiwał królowi, kiedy jednak odkrył, że ten lęka się Szatana, skierował się ku niemu. Po czasie uświadomił sobie, że Szatan obawia się jedynie Chrystusa. Rozpoczął poszukiwanie Jezusa. Przystąpił do chrztu (miał po nim odzyskać ludzką twarz) i zaczął posługę nad rzeką Jordan. Na swoich barkach przenosił pielgrzymów, którzy podróżowali do Ziemi Świętej. 

W czasie służby miało objawić mu się Dzieciątko Jezus. Poproszony o pomoc w dotarciu na przeciwległy brzeg rzeki, bez wahania wziął Dzieciątko w ramiona. Wtedy miał poczuć przygniatający go ciężar. Objawiony Jezus przepowiedział mu, że na swoich plecach będzie niósł ciężar całej ziemi i niedługo zginie. 

Mężczyzna zginąć śmiercią męczeńską przez ścięcie mieczem lub spalenie na stosie. W ten sposób wykupił sobie u Boga duszę. 

Kult

Czczony od V wieku. Z tego okresu pochodzi zapis znaleziony w Nikomedii, dotyczący świątyni wystawionej ku czci św. Krzysztofa w Bitynii. 

W kościele prawosławnym poświęca mu się dzień 22 maja według kalendarza gregoriańskiego, w luterańskim wspomina się go 24 lipca, a w katolickim dzień później. 25 lipca odbywa się też poświęcenie pojazdów. 

Jest przedstawiany jako rycerz z włócznią, tarczą i krzyżem. Malarze często przedstawiali swoje wyobrażenie legendy o świętym. Jego atrybutami są ryka, wieniec róż, wiosła, palma męczeńska. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + = 10

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autor wizerunku: Bernardo Strozzi.