1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Katarzyna Aleksandryjska życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Św. Katarzyna Aleksandryjska przyszła na świat ok. 282 r., zmarła ok. 300/307/312 r. Święta katolicka i prawosławna, męczennica za wiarę. Zalicza się do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli. 

Patronka

Św. Katarzyna patronuje zakonowi katarzynek oraz wielu miastom, wśród nich jest Nowy Targ, Działdowo, Bytowa. Jest również patronką Cypru i paryskiej Sorbony. Jest orędowniczką uniwersytetów, filozofów, filozofów chrześcijańskich, teologów, uczonych, nauczycieli, uczniów, studentek, dziewic, żon, mówców, adwokatów, notariuszy, bractw literackich i literatów, bibliotekarzy, drukarzy, żeglarzy, woźniców, przewoźników, polskich kolejarzy, kołodziejów, garncarzy, garbarzy, młynarzy, piekarzy, szwaczek, krawcowych, fryzjerów, modystek, zmagających się z bólem gardła i głowy, poszukiwaczy topielców, grzeszników oraz prostego ludu.

Fakty z życia 

Do dzisiaj część historyków neguje jej istnienie. Informacje na temat Świętej znane są jedynie z legend i przekazów. Najprawdopodobniej przyszła na świat w Aleksandrii lub Egipcie. Miała urodzić się w rodzinie króla Kustosa. Jej młodość przypadła na okres prześladowań chrześcijan. 

Tradycja przedstawia ją jako osobę wykształconą, zamożną, piękną i wierzącą. Katarzyna zdecydowała się na złożenie ślubów czystości. Nie ukrywała swojej wiary, angażowała się w nawracanie pogan. 

Zgodnie z wolą cesarza wzięła udział w dyskusji o tematyce religijnej. Wiedzą i inteligencją przyćmiła na pięćdziesięciu mężczyzn, w tym filozofów i retoryków. W czasie dysputy nawróciła wielu z nich. Cesarz oburzony jej postawą, nakazał ją aresztować i zabić. Przed śmiercią została poddana torturom, jej kości miażdżono kołem, była głodzona. Zginęła śmiercią męczeńską przez ścięcie. Miała 18 lat. 

Istnieje legenda, która głosi, że koło, którym zadawano tortury św. Katarzynie pękło. Miał przyczynić się do tego anioł. 

Kult

Jej postać wspomniana jest w tekstach m.in. Euzebiusza z Cezarei Palestyńskiej lub Rufina. Jej bohaterska postawa i wiara inspirowała również artystów, w tym Rafaela, Tintoretto, Caravaggio i Hansa Memlinga. 

Jest jedną z najpopularniejszych świętych. Na Synaju znajduje się góra jej imienia. Według legendy anioły złożyły tam ciało zamordowanej Katarzyny. U stóp góry cesarz Justynian wzniósł klasztor prawosławny św. Katarzyny, jedno z najważniejszych miejsc jej kultu. 

Jej wspomnienie przypada 25 listopada w kościele katolickim oraz 7 grudnia w kościele prawosławnym według kalendarza juliańskiego. 

W Polsce istniał zwyczaj zgodnie, z którym w wigilię św. Katarzyny chłopcy wróżyli sobie przyszłość i sprawdzali który z nich pierwszy weźmie ślub. 

Święta przedstawiana jest w koronie, w ręce trzyma palmę symbolizującą męczeństwo. Popularne w malarstwie są sceny z jej udziałem: czasie męczeńskiej śmierci, zaślubin Chrystusa, czy w więzieniu. Do jej atrybutów zalicza się: anioł, Dzieciątko Jezus, gałązka palmowa, koło męczeńskie, krzyż, księga, miecz, piorun. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

42 + = 47

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autor wizerunku: Pedro Ruiz González. Źródło: https://www.museunacional.cat/es/colleccio/santa-catalina-de-alejandria/pedro-ruiz-gonzalez/200189-000