1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Filip Apostoł życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Filipa Apostoła

Św. Filip Apostoł żył w I w n.e. Zmarł prawdopodobnie około 81 r. w Hierapolis. Postać biblijna, pojawiająca się w Nowym Testamencie. Należał do grona uczniów Jezusa. Jest świętym kościoła katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, ormiańskiego, koptyjskiego i prawosławnego. 

Patron

Modlą się do niego cukiernicy, producenci kapeluszy i pilśniarze. Święty patronuje kilku miastom, w tym: Sorrent, Dieppe, Philippeville, Brabant i Luxemburg, Speyer, Philippsburg i Antwerpii.

Fakty z życia 

Żył w Betsaidzie - biblijnym mieście położonym nad Jeziorem Galilejskim. Pochodził z żydowskiej rodziny, nadano mu jednak greckie imię. Najprawdopodobniej był żonaty, miał też dzieci. Fakty z jego życia znamy między innymi dzięki Ewangelii św. Jana

Filip należał do grona uczniów Jana Chrzciciela. Jezus wybrał go na jednego z dwunastu apostołów. Św. Jan wspomina również, że to Filip poznał Jezusa z Bartłomiejem (kolejnym apostołem). 

Był obecny w czasie, kiedy Jezus rozmnożył chleb. 

Brał udział w Ostatniej Wieczerzy. W jej czasie miał wypowiedzieć do Jezusa słowa: Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy. Jezus miał go wtedy napomnieć i objaśnić mu: Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także Ojca. Dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca? Czyż nie wierzysz, że jestem w Ojcu, a Ojciec jest we Mnie? To ostatnia informacja dotycząca Filipa zawarta w Ewangelii św. Jana.  

Zgodnie z tradycją wschodnią, Filip nauczał o Jezusie w krainie Partów, Grecji i Scytii, a także Lidii, Frygii oraz Azocie. Miał umrzeć poprzez powieszenie na słupie. około 80 r. Istnieją też podania, według których został ukrzyżowany lub ukamienowany.  Najprawdopodobniej zmarł w Hierapolis za panowania Domicjana.

Fakty z jego życia są znane dzięki apokryfom (księgi o tematyce biblijnej, które uznaje się z anienatchnione), w tym Dzieje Filipa, Pseudo-Abdiasz. O św. Filipie wspomina również Klemens Aleksandryjski, który był pierwszym historykiem kościoła. 

Kult

Filipowi przypisywano zdolność przekazywania darów Ducha. 

W kościele katolickim i ewangelickim wspomnienie świętego przypada 3 maja. Z kolei anglikanie wspominają go 1 maja. W Polsce święty wspominany jest razem ze św. Jakubem 6 maja. 

Kościół prawosławny poświęca mu dwa dni: 27 listopada i 13 lipca według kalendarza gregoriańskiego. 

Jest przedstawiany jako młodzieniec z księgą lub zwojem w ręce (ikonografia wczesnochrześcijańska i bizantyjska). Znany jest również inny wizerunek świętego - brodaty, starszy mężczyzna z krzyżem lub belką od krzyża (sztuka zachodnia). Jego atrybuty to wąż, smok, krzyż w kształcie litery T, kamień (symbol męczeństwa).

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Źródło: Kunsthistorisches Museum Wien, Bilddatenbank. Autorem wizerunku świętego jest: Anthony van Dyck.