1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Elżbieta życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Elżbiety

Św. Elżbieta żyła na przełomie I w p.n.e i I w n.e. Była matką Jana Chrzciciela oraz żoną Zachariasza. Święta kościoła katolickiego, prawosławnego, ewangelicznego, ormiańskiego i koptyjskiego. Postać biblijna. Krewna Maryi z Nazaretu. Możliwe, że była jej ciotką. 

Informacje biograficzne

Żyła w miejscowości położonej nieopodal Jerozolimy, najprawdopodobniej w Ain Karim. Matka Jana Chrzciciela, którego urodziła w późnym wieku. Anioł miał zapowiedzieć jej ciążę, kiedy objawił się Zachariaszowi. 

Św. Maria z Nazaretu odwiedziła Elżbietę w czasie, kiedy obie były w ciąży. Elżbieta oddała jej wtedy część, potwierdzając, że wyda na świat boże dziecię. 

Kult

Święta przedstawiana jest razem ze swoim mężem Zachariaszem, często w towarzystwie Jana Chrzciciela. Św. Elżbietę przedstawia się również w czasie wizyty Matki Boskiej. 

Wspominana jest 23 września w kościele katolickim. W kościele prawosławnym wspomina się ją 18 września według kalendarza gregoriańskiego.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

88 − 78 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autorem wizerunku jest: Rogier van der Weyden. Tytuł: The visitation.