1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Elżbieta Qin Bian życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Elżbiety Qin Bian

Św. Elżbieta Qin Bian przyszła na świat w 1846 r. w Nanpeiluo, zmarła 19 lipca 1900 r. w Liucun. Chińska święta i męczennica za wiarę chrześcijańską. 

Fakty z życia

Matka szóstki dzieci: trzech synów i trzech córek. Samodzielnie dbała o nie po śmierci męża. Dzieci wychowywała zgodnie ze swoją wiarą. W późniejszych latach czworo z nich zginęło śmiercią męczeńską. 

Kiedy w 1899 r. w Chinach wybuchło powstanie bokserów, rozpoczęły się prześladowania chrześcijan. Zbrojne wystąpienie miało miejsce  w północno-wschodnich Chinach. Rodzina zmuszona była uciekać. Ostatecznie znaleźli schronienie w Liucun. Tam doszło do zdarzenia, które doprowadziło do śmierci jednego z synów Elżbiety. Szymon odmówił zawarcia małżeństwa z córką jednego z miejscowych bogaczy. Ten wydał bokserom kryjówkę rodziny. Zabili oni Szymona Qin Chunfu i jego brata Piotra Qin Baolu. 

Bokserzy nie poprzestali na zabójstwie dwóch mężczyzn. Od kobiet zażądali wyrzeczenia się wiary, kiedy te odmówiły, je również zabili. Do zdarzenia doszło 19 lipca 1900 r. 

Kult

Św. Elżbieta wspominana jest 9 lipca, razem ze 120 męczennikami chińskimi. Beatyfikowana razem ze swoim synem Szymonem przez papieża Piusa XII 17 kwietnia 1955 r. Razem ze 120 męczennikami chińskimi kanonizował ją papież Jan Paweł II 1 października 2000 r.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

59 − = 51

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła