1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Elżbieta Chŏng Chŏng-hye życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Elżbiety Chŏng Chŏng-hye

Św. Elżbieta Chŏng Chŏng-hye przyszła na świat w 1797 r. w Majae w Korei, zmarła 29 grudnia 1839 r. w Seulu. Święta kościoła katolickiego, męczennica za wiarę. 

Fakty z życia 

Córka Augustyna Chŏng Yak-jong i Cecylii Yu So-sa. Jej rodzice również zginęli śmiercią męczeńską. Cała rodzina zaliczała się do grona koreańskiej szlachty. Jej ojciec był autorem pierwszego katechizmu katolickiego napisanego po koreańsku. 

Rodzina aby uniknąć prześladowań w 1800 r. przeniosła się do Seulu. Mimo to, Elżbieta razem z ojcem, matką i dwójką braci w 1801 r. w związku ze swoją wiarą zostali aresztowani. Ojciec nie chciał wyrzec się wiary i dlatego wyrokiem sądu królewskiego został skazany na śmierć. Ścięto go 8 kwietnia 1801 r. Dzieci i matkę uwolniono. 

Tego samego roku w maju zamordowano brata Elżbiety, Karola. Rodzinie skonfiskowano cały majątek. Pomieszkiwali u krewnych, żyli w skrajnym ubóstwie, często odczuwając głód. 

Elżbieta, aby wesprzeć matkę szybko zaczęła pracę. Szyła i przędła. W związku z głęboką wiarą postanowiła złożyć śluby czystości. Z czasem rodzina zamieszkała u starszego brata Pawła. On również był zaangażowanym chrześcijaninem. Wspierał misjonarzy. 

W 1839 r. w czasie ponownych prześladowań rodzina wspierała więźniów religijnych, między innymi poprzez dostarczenie im posiłków i ciepłych kocy. Po aresztowaniu, wzorem ojca, nie wyrzekli się wiary mimo licznych tortur. Elżbieta była torturowana siedem razy. Miała na dyle sił, by podtrzymywać na duchu współwięźniów i zachęcać ich do modlitwy.

Paweł został ścięty 22 września, matka zginęła 23 listopada. Elżbieta została ścięta 29 grudnia w Seulu, razem z nią zginęło 6 innych katolików.

Kult

Beatyfikował ją papież Pius XI 5 lipca 1925 r. (razem z 78 innymi męczennikami). Jej kanonizacji dokonał papież Jan Paweł II 6 maja 1984 r. Znalazła się w grupie 103 koreańskich męczenników. 

Kościół katolicki wspomina ją 20 września.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 83 = 86

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła