codziennie nowe aktualizacje
Św. Jan Nepomucen życiorys
Życiorys i biografia św. Jana Nepomucena
Św. Jan Nepomucen przyszedł na świat około roku 1348-1350 w miejscowości Pomuk (obecnie miasto Nepomuk w Czechach), zmarł 20 marca 1393 r. w Pradze. Męczennik i święty kościoła katolickiego.
Patron
Jest patronem zakonu jezuitów, spowiedzi (sam był spowiednikiem między innymi Zofii Bawarskiej, królowej Niemiec i Czech), a także tonących i powodzian (dlatego też często jego wizerunek można zobaczyć w okolicach rzek). Na jego wsparcie mogą liczyć osoby tonące. Jest też patronem Pragi i mostów.
Fakty z życia
Nieznana jest dokładna data jego święceń kapłańskich, najprawdopodobniej było to około roku 1380. Początkowo sprawował posługę przy kościele św. Galla w Pradze i katedrze w Hradczanach. Jednocześnie podjął studia, uczył się przede wszystkim prawa kanonicznego (w Pradze i Padwie). Kiedy zyskał tytuł doktora, skierowano go do kolegiaty św. Idziego, gdzie był kanonikiem. Później przeniesiono go do kościoła świętych Piotra i Pawła w Wyszehradzie, następnie został proboszczem z Zatoc. Szybko jednak arcybiskup Pragi powołał go do sprawowania funkcji swojego zastępcy.
Został spowiednikiem ówczesnej królowej Zofii Bawarskiej, żony króla Czech Wacława IV. Historyczne źródła podają dwie różne hipotezy dotyczące aresztu i wreszcie śmierci świętego. Pierwsza z nich (Kronika Tomasza Ebendorfera z Haselbach) podaje, że św. Jan Nepomucen zmuszany był przez władcę do wyjawienia tajemnicy spowiedzi. Kiedy odmówił, spadł na niego ogromny gniew króla. Skutkiem tego był areszt świętego (rok 1393).
Według drugiej teorii św. Jan był mediatorem w sporze pomiędzy arcybiskupem Pragi a królem Wacławem IV. Porywczy władca uwięził mediatora.
Śmierć
Niełaska władcy doprowadziła do śmierci Jana. 20 marca 1393 r. zrzucono go z mostu Karola (Praga). Ciało odnaleziono dopiero po kilkunastu dniach, pochowano go w kościele Świętego Krzyża, a później przeniesiono do katedry.
Kult
Kiedy po ponad 300 lat otarto trumną z jego ciałem, okazało się, że nienaruszony pozostał język świętego. Przypisuje się to temu, że znieść musiał tortury z powodu tajemnicy spowiedzi. Papież Innocenty XIII w 1721 r. beatyfikował go. Na ołtarze został wyniesiony przez Benedykta XIII w 1729 r. Wiele lat wcześniej był już nieoficjalnie czczony.
Postać św. Jana Nepomucena została rozpowszechniona przez członków zakonu jezuitów.
Obecnie, w kościele wspomina się go 21 maja. Przedstawia się go w stroju kapłana z symbolami męczeństwa, z palcem przy ustach. Często obok niego zobaczyć można między innymi: księgę, krzyż, mosty, wodę i wieniec z gwiazd (symbol cnót męczennika).
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie publicznej domeny. Opis: Hinterglasbild Hl. Johannes von Nepomuk, Augsburg.
Komentarze