codziennie nowe aktualizacje
Św. Bernadeta Soubirous życiorys
Życiorys i biografia św. Bernadetty Soubirous
Św. Bernadeta Soubirous przyszła na świat 7 stycznia 1844 r. w Lourdes (Francja), zmarła 16 kwietnia 1879 r. w Navers. Należała do Zgromadzenia Sióstr Miłości. Święta kościoła katolickiego. Uznawana za wizjonerkę kościoła.
Fakty z życia
Urodziła się w wielodzietnej, wierzącej rodzinie Franciszka Soubirous i Luizy Casterot. Miała ośmioro rodzeństwa. Była najstarszym dzieckiem w rodzinie. Jej ojciec pracował jako młynarz.
Była kruchego zdrowia. W dzieciństwie chorowała na cholerę, astmę i gruźlicę. W wieku 11 lat odesłano ją do krewnej, gdzie pomagała w wypasie owiec. Do rodzinnej miejscowości wróciła po trzech latach.
Objawienia
Kiedy Bernadeta miała 14 lat po raz pierwszy objawiła się jej Matka Boża. Było to 11 lutego 1858 r. nad rzeką Gave nieopodal groty Massabielle. Maryja przedstawiła się dziewczynce mówiąc: Jestem Niepokalane Poczęcie. Dzięki wskazówkom od Maryi Bernadetta odkryła pod skałą bijące źródło. Obecnie miejsce to jest celem pielgrzymek z całego świata. Chrześcijanie wierzą w uzdrawiającą moc wody z Lourdes.
W czasie objawień Maryja zaleciła Bernadecie odmawianie różańca oraz pokutowanie w intencji grzeszników i ich nawrócenia.
Dziewczynka opowiedziała o swoich wizjach bliskim oraz oficjelom kościoła. Mimo ich negatywnego nastawienia, nie wycofała się ze swoich świadectw.
Matka Boża ukazała się jej łącznie 18 razy.
Ostatecznie w 1862 r. jej relacje z objawień uznano za prawdziwe. Dekret o ich autentyczności ogłosił biskup Laurence.
Aby uciec od rosnącego zainteresowania jej osobą Bernadetta wstąpiła do klasztoru Nôtre Dame de Nevers w 1866 r. Śluby wieczyste złożyła 22 września 1878 r. Chciała uniknąć tłumów pielgrzymów, nie udzielała wywiadów, żyła w cieniu zakonu.
Tam zmarła na gruźlicę w wieku 35 lat.
Kult
Błogosławiona (1925 r.) i kanonizowana (1933 r.) przez papieża Piusa XI.
Kiedy w czasie procesu kanonizacyjnego otworzono jej trumnę, stwierdzono, że ciało kobiety nie uległo rozkładowi. Jej ciało znajduje się w kaplicy kościoła klasztoru w Nevers. W czasie procesu kanonizacyjnego zwracano uwagę na jej heroiczność i cierpienie, którego zaznała za życia.
Obecnie w Lourdes znajduje się znane na całym świecie Sanktuarium Matki Bożej.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autor nieznany. Źródło: Lourdes Rosary Shrine (archived).
Komentarze