1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Steve Wozniak życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym wynalazcą?

Steve Wozniak – amerykański inżynier, współtwórca Apple Inc. Konstruktor pierwszych komputerów tej marki. Obecnie przedsiębiorca, filantrop, mówca motywacyjny.

Pochodzenie, dzieciństwo

Stephan Gary Wozniak „Woz” urodził się 11 sierpnia 1950 r. w San Jose (Kalifornia). Jest dzieckiem potomków imigrantów – od strony ojca posiada polskie korzenie (stąd polsko brzmiące nazwisko), z kolei matka była pochodzenia niemiecko-irlandzko-angielskiego. Ma dwoje rodzeństwa – siostrę i brata. Rodzice wpoili młodemu Steve’owi zasady i kodeks moralny, który zakładał przede wszystkim uczciwość i mówienie prawdy. Z domu wyniósł także zamiłowanie do elektroniki. Jacob Wozniak był inżynierem elektrykiem i pokazywał synowi różne urządzenia elektroniczne, które chłopiec później rozmontowywał.

Młodość i edukacja

Woz od dziecka chciał być inżynierem i konstruktorem, a także mieć własny komputer. Z powodu braku funduszy postanowił zbudować go sobie sam. Jako jedenastolatek zrobił pierwszą krótkofalówkę. Z kolei najwcześniejsze konstrukcje komputerów powstawały, gdy był jeszcze w liceum, nie był jednak typowym komputerowym kujonem. Wraz z kolegami lubił stroić żarty, a sarkastyczne poczucie humoru pozostało mu do dzisiaj.

W 1969 r. po roku został wyrzucony z Boulder, Uniwersytetu w Kolorado za hakowanie uczelnianego systemu komputerowego. Na studia powrócił dwa lata później, w 1971 r. do Berkeley w Kalifornii. Jednak i tym razem przerwał edukację. Studia ukończył dopiero w latach 80, już po opuszczeniu Apple, zdobywając dyplomy na kierunkach informatyka i elektrotechnika. Co ciekawe, otrzymał je pod innym nazwiskiem – Rocky Raccoon Clark, gdyż nie chciał być traktowany ulgowo jako „ten Wozniak z Apple”.

Początki kariery

Po rzuceniu studiów w latach 70. rozpoczął pracę w Hewlett-Packard, gdzie budował kalkulatory. Mając 21 lat poznał swojego późniejszego wspólnika – Steve’a Jobsa. Pracowali przez pewien czas razem w HP, a w później przez wiele lat podejmowali wspólne działania biznesowe. Wozniak m.in. wynalazł „blue box” – urządzenie emitujące fale o takiej samej częstotliwości, co rozmowy telefoniczne, co umożliwiało darmowe rozmowy międzymiastowe. Jobs mający większe zdolności marketingowe podjął się sprzedaży urządzenia. Pracowali także przez pewien czas w Atari. Wspólnie uczęszczali również do klubu komputerowego.

Apple

1 kwietnia 1976 r. w garażu należącym do rodziców Jobsa założył wraz z nim firmę Apple Computers. To tam powstał pierwszy model – Apple I, stworzony od podstaw przez Wozniaka. Wspólnicy początkowo chcieli sprzedać pomysł i konstrukcję swoim przełożonym w HP, ci jednak odmówili. Aby móc wyprodukować sprzęt, Steve sprzedał swój kalkulator naukowy. Było to jednak za mało, więc części potrzebne do budowy zostały wzięte w komis, spłacony sprzedanymi później komputerami.

Sam komputer nie wyglądał jak sprzęt znany współcześnie – wymagał samodzielnego złożenia i był przeznaczony dla kolekcjonerów. Wśród tej grupy cieszył się największą popularnością, a wyprodukowano go tylko w 200 egzemplarzach.

Kolejny model skonstruowany przez Wozniaka, Apple II okazał się prawdziwym hitem. Sprzedał się w tysiącach egzemplarzy, jako jeden z pierwszych komputerów osobistych posiadał kolorową grafikę. Steve napisał do niego również interpreter języka BASIC. Komercyjny sukces umożliwił wejście firmy na giełdę, a wspólnicy zostali milionerami. Firma rozrastała się, zaś projekt komputerów Apple II kierowana przez Wozniaka generowała 85% zysków.

W kolejnych latach powstały jeszcze Apple III i Macintosh, w których konstrukcję również był zaangażowany Steve Wozniak. Jednak nie osiągnęły już takiego ogromnego sukcesu.

Wypadek

W lutym 1981 r. uległ poważnemu wypadkowi. Samolot który pilotował rozbił się zaraz po starcie. Jednym z obrażeń były zaburzenia pamięci krótkotrwałej. Rehabilitacja trwała dwa lata.

Odejście z firmy

Wozniak wrócił po niej do pracy w firmie, nie potrafił się jednak odnaleźć w znacznie większej korporacji i nowej rzeczywistości. Jak sam mówił, przede wszystkim chciał być konstruktorem i inżynierem, a nie managerem. Nie czuł również radości z tworzenia, jaką miał na początku działalności firmy. Dodatkowym bodźcem do odejścia z pracy było pominięcie jego zespołu w trakcie zebrania udziałowców w 1985 r.

Po opuszczeniu firmy sprzedał albo oddał większość swoich udziałów w firmie (rozdał je m.in. pracownikom pominiętym przez Jobsa przy podziale akcji). Gdyby je wówczas zostawił, w dziś byłby miliarderem.

Dalsza działalność

Mając wystarczającą ilość pieniędzy do życia, po skończeniu studiów Wozniak angażował się w różne przedsięwzięcia. Między innymi zajmował się uczeniem dzieci w szkole podstawowej. Równocześnie w 1985 r. stworzył firmę CL9 produkującą uniwersalne piloty, był też zaangażowany w organizację Comic Conów w Dolinie Krzemowej. W 2008 r. został współzałożycielem start-upu Fushion-io i pełni tam funkcję głównego naukowca.

Obecnie Stephan Wozniak udziela się na różnorakich konwentach i wystąpieniach, ma status celebryty. Pojawiał się gościnnie w serialach, napisał również autobiografię pt. „iWoz”.

Utrzymywał również kontakt ze Steve’em Jobsem aż do jego śmierci mimo, że nie był on tak bliski, jak na początku znajomości.

Życie prywatne i rodzina

Był czterokrotnie żonaty. Od 1976 do 1980 r. z Alice Robertson, w latach 1981-1987 z Candice Clark z którą ma trójkę dzieci (dwóch synów i córkę). Był też mężem Suzanne Mulkern, obecnie od 2008 r. roku związany jest z Janet Hill.

Odznaczenia, ciekawostki

W 1985 r. razem ze Stevem Jobsem otrzymał z rąk prezydenta Reagana nagrodę National Medal of Technology.

Lubi grać w Tetrisa i polo.

Jest znany ze swojego ciętego humoru.

Brał udział w amerykańskiej 8 edycji Tańca z Gwiazdami. Zajął 10 miejsce (na 13 możliwych).

Jest wynalazcą kilku patentów używanych w Apple Inc. zarejestrowanych w amerykańskim urzędzie patentowym.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

97 − 93 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0; autor: Michael Förtsch