1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

James Watt życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym naukowcem?

Życiorys i biografia Jamesa Watta

Szkocki wynalazca i inżynier. Autor ulepszeń, które doprowadziły do ulepszenia maszyny parowej – kluczowego wynalazku XIX wieku.

Lata młodości i edukacja

James Watt przyszedł na świat 19 stycznia 1736 roku. W pierwszych latach edukacji był nauczany przez swoją matkę, w domu. Później udał się do Greenock Grammar School, gdzie ujawniły się jego zdolności matematyczne. W między czasie pomagał swojemu ojcu, w zakładanych przez niego firmach.

Kariera

Watt pracował nad stworzeniem silnika, dzięki któremu możliwe będzie wykorzystanie energii pary wodnej. Udoskonalenie silnika parowego było dziełem jego życia, które w ogromnym stopniu wpłynęło na późniejszą rewolucję przemysłową.
James Watt w roku 1774 założył, wraz z przedsiębiorcą M. Boultonem, pierwszą w świecie wytwórnię maszyn parowych w Soho pod Birmingham. Pomimo prac i dobrego pomysłu, Watt wpadł w długi i w 1776 roku sprzedał swój warsztat i porzucił prace nad napędem parowym. W kolejnych latach Watt dokonywał szeregu ulepszeń oraz modyfikacji, dzięki którym, silnik działał lepiej, wydajniej. Jednym z kluczowych ulepszeń, był silnik dwustronnego działania. James Watt wymyślił koncepcję silnika sprzężonego, który potrafił łączyć pracę kilku silników jednocześnie. Wynalazek został opatentowany w 1781 i 1782 roku. Watt zdawał sobie sprawę z niebezpieczeństwa wybuchu silników, które napędzane były parą pod wysokim ciśnieniem. Dlatego też ograniczył użycie pary – silniki używały pary o ciśnieniu, które było zbliżone do ciśnienia atmosferycznego. Określenie "koń mechaniczny" został wymyślony właśnie przez Jamesa Watta, która określała moc silników. Nazwa jest do dzisiaj stosowana w motoryzacji. Na jego cześć również nazwano od jego nazwiska jednostkę mocy.
Oprócz ulepszenia silnika parowego, James Watt położył podwaliny pod maszynę kopiującą tekst, obrazy itp. W 1779 roku rozpoczął opracowanie procesu, dzięki któremu byłoby możliwe skopiowanie kartki z tekstem. Wynalazek opatentował rok później i stale doskonalił, gdyż urządzenie wymagało sporego wkładu w rozwój.
James Watt zmarł 25 sierpnia 1819 roku. Do końca życia pracował nad swoimi pomysłami.

Rodzina

James Watt wziął ślub z daleką kuzynką Margaret Miller, z którą miał piątkę dzieci. Po jej śmierci w 1772 roku, ożenił się z Ann McGregor, z którą miał dwoje kolejnych dzieci.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

80 − = 71

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

James Watt, obraz Henry Howarda, https://commons.wikimedia.org, domena publiczna