1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Michael Faraday życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym naukowcem?

Życiorys i biografia Michaela Faraday'a

Fizyk, chemik i naukowiec angielski. Do dziś jest to jeden z najbardziej wpływowych naukowców w historii. Dwukrotny laureat Medali Copleya, Medali Królewskich oraz Medalu Rumforda – najbardziej prestiżowych odznaczeń tamtych czasów.

Lata młodości

Urodzony 22 września 1791 roku, wychowywał się w niezbyt bogatej rodzinie i był trzecim z czwórki dzieci. W wieku 14 lat podjął naukę o lokalnego introligatora i księgarza. Podczas praktyki, która trwała 7 lat, przeczytał wiele książek, które mocno wpłynęły na jego zainteresowanie się nauką. Mając 20 lat Faraday chodził na wykłady wybitnego chemika – Humphry’ego Davy’ego z Royal Institution.
Po serii wykładów, młody Faraday wysłał do niego swoje 300 stronicowe notatki, które sporządził. Davy odpowiedział przychylnie i rok później zatrudnił Faradaya jako swojego asystenta.

Kariera naukowa

Podczas pracy pod kierunkiem Humphry’ego Davy’ego, Faraday był najbardziej zaangażowany w badanie chloru – w krótkim czasie odkrył nowe związki chloru i węgla. Oprócz tego, Faraday dokonał skroplenia niektórych gazów, zbadał stopy stali oraz wyprodukował nowe rodzaje szkła, które były używane do celów optycznych. Do jego wynalazków należy również palnik Bunsena, którego używa się w laboratoriach na całym świecie jako źródło ciepła. Odkrył także benzen.
Michaelowi Faradayowi przypisuje się odkrycie praw elektrolizy oraz upowszechnienie następujących terminów: anoda, katoda, elektroda, jon.

Największe osiągnięcia Faradaya stanowią jednak odkrycia w dziedzinie fizyki. W 1821 roku zbudował urządzenie, które potrafiło wytworzyć obrót elektromagnetyczny, z których jeden powodował ciągły ruch kołowy, wywoływany siłą magnetyczną. Było to ewenementem w technologii elektromagnetycznej.
W 1831 roku Faraday dzięki eksperymentom odkrył indukcję elektromagnetyczną oraz indukcję wzajemną. Dzięki przeprowadzonym badaniom, naukowiec był w stanie skonstruować dynamo elektryczne, czyli protoplastę dzisiejszych silników elektrycznych oraz generatorów mocy.
Od nazwiska Michaela Faradaya nazwano farad – jednostkę pojemności elektrycznej.

Michael Faraday osiągał sukcesy również na polu magnetyzmu.
W 1845 roku odkrył słabość odpychania od pola magnetycznego niektórych materiałów. Zjawisko to nazwał diamagnetyzmem.

Faraday swoje pomysły przekazywał jasnym i prostym językiem. Albert Einstein tak wysoko cenił osiągnięcia Faradaya, że na ścianie swojego pokoju powiesił portret Faradaya. Faraday zmarł 25 sierpnia 1867 roku.

Rodzina

Faraday miał żonę, Sareh – pobrali się w czerwcu 1812 roku. Nie mieli dzieci.
Grób małżeństwa do dzisiaj znajduje się na londyńskim cmentarzu Highgate.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

78 + = 88

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - autor John Watkins, https://commons.wikimedia.org/, licencja Creative Commons Attribution 4.0 International l