codziennie nowe aktualizacje
Steve Jobs życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Steve'a Jobsa
Steve Jobs to jeden z założycieli Apple Inc., wieloletni CEO tej firmy. Współtwórca pierwszych komputerów osobistych z graficznym interfejsem.
Pochodzenie, dzieciństwo
Steve Paul Jobs urodził się 24 lutego 1955 r. w San Francisco. Nie był wychowywany przez swoich biologicznych rodziców – syryjskiego Muzułmanina i Amerykankę o niemieckich korzeniach, gdyż postanowili oddać go do adopcji. Został wychowywany przez Clarę i Paula Jobsów i to po nich otrzymał nazwisko. Steve miał biologiczną siostrę, pisarkę Monę Simpson, z którą utrzymywał kontakt w dorosłości.
Chłopiec miał trudny charakter, wymagający wiele poświęcenia i miłości ze strony opiekunów. Dorastał w Mountain View. Zamiłowanie do elektroniki zaszczepił w nim ojciec.
Edukacja
Już na początku edukacji dał o sobie znać temperament Steve’a. Był inteligentny i błyskotliwy, równocześnie nie szanował starszych od niego i nie uznawał autorytetów. Musiał również zmienić szkołę z powodu prześladowania ze strony starszych kolegów, co wymusiło na rodzinie przeprowadzkę w inne miejsce. Ukończył szkołę średnią w Cupertino (Kalifornia), następnie w 1972 r. studiował prawo przez jeden semestr na Reed College w Portland (Oregon). Według różnych źródeł zrezygnował ze studiów z powodów finansowych rodziny bądź nie chcąc narażać rodziców na utratę oszczędności ze względu na jego naukę. Uczestniczył przez pewien czas w wykładach jako wolny słuchacz, coraz bardziej interesował się jednak elektroniką, a także muzyką i ruchem hippisowskim.
Start kariery
Mając 13 lat, Steve zaczął pracę w fabryce Hewlett Packard. Po powrocie z Portland zaczął pracować w Atari przy projektowaniu gier komputerowych. Współpracował tam ze Steve’em Wozniakiem, z którym uczęszczał do klubu komputerowego. Postanowili razem rozkręcić biznes, sprzedając „niebieskie pudełka” – nielegalne urządzenia zakłócające sygnał linii telefonicznych, dzięki czemu można było prowadzić darmowe rozmowy.
Coraz większe zainteresowanie buddyzmem sprawiło, że zarobione pieniądze przeznaczył na podróż do Indii. Jobs przebywał tam przez ok. 7 miesięcy, szukając oświecenia duchowego. Ogolił także głowę na łyso, a po powrocie do Stanów ubierał się w tradycyjne hinduskie ubrania, przez pewien czas był weganinem, eksperymentował także z marihuaną i LSD.
Początki Apple
1 kwietnia 1976 r. w garażu swojego ojca założył wraz ze Steve’em Wozniakiem Apple Computers. Tam też zbudowali prototyp swojego pierwszego komputera Apple I. Po roku powstał kolejny Apple II, który okazał się sukcesem komercyjnym. Jako pierwszy komputer na rynku posiadał kolorową grafikę.
Popularność Apple II umożliwiła wejście firmy na nowojorską giełdę w 1980 r. Jobs’owi udało się również pozyskać do swojej firmy dużych inwestorów takich jak m.in. PepsiCo. W kolejnych latach powstały takie komputery jak zaawansowany technologicznie LISA oraz Macintosh. Były to jedne z pierwszych urządzeń z graficznym interfejsem i wyposażonych w mysz. Odejście Steve’a Wozniaka, a także konflikt z głównym inwestorem Johnem Sculleyem sprawiły, że Jobs został wyrzucony z Apple we wrześniu 1985 r.
NeXT i Pixar
Po odejściu ze swojej firmy, Steve wraz z kilkoma współpracownikami założył inną, również w branży technologicznej. NeXT z założenia także miało produkować komputery. Chciano, aby były wykorzystywane w biznesie i edukacji, stąd ich wysoka cena ale równocześnie także dobra jakość. Nie osiągnął jednak tak spektakularnego sukcesu sprzedażowego jak w przypadku Apple. Firma rozszerzyła zatem swoją działalność o produkowanie oprogramowania.
Równocześnie w 1986 r. Jobs kupił studio animacji komputerowej Pixar, które wcześniej było częścią LucasFilm. Zaangażował się w rozwój firmy, był także producentem wykonawczym pierwszego filmu w całości animowanego komputerowo – Toy story. Pixar od 1990 r. współpracował z wytwórnią Walt Disney Pictures, ostatecznie stając się jej częścią w 2006 r. Jobs sprzedając firmę za 7,4 mld dolarów wykupił równocześnie akcje Disneya i zasiadł w jego radzie nadzorczej. Wejście Pixara na giełdę sprawiło także, że Jobs stał się miliarderem.
Powrót do Apple i wielki sukces
W 1996 r. Apple kupiło NeXT za 400 mln dolarów, a Steve został najpierw doradcą finansowym w swojej byłej firmie. W późniejszym czasie został prezesem i szefem zarządu. Pobierał za swoją pracę symboliczne wynagrodzenie w wysokości 1 dolara rocznie, czerpiąc zysk z dywidend. Był to czas kiedy Apple borykało się z problemami finansowymi. Powrót jej założyciela był początkiem odbicia od dna i budowania korporacyjnej potęgi.
W 1997 r. Apple zaprezentowało nowy komputer osobisty iMac, który nie tylko posiadał dobre parametry techniczne, ale był również rewolucyjny pod względem wyglądu. Dbałość o wygląd i minimalistyczny styl produktów, a także ograniczenie ich gamy w ofercie firmy stały się znakiem rozpoznawczym.
iPod, a potem iPhone stały się produktami, które zrewolucjonizowały rynek. Do tej pory posiadanie sprzętu z logo nadgryzionego jabłka jest wyznacznikiem pewnego stylu życia.
Steve Jobs pozostał CEO firmy praktycznie do samej śmierci, do końca decydując o kierunku działania firmy.
Życie prywatne
W młodości przez kilka lat był związany z malarką Chrisann Brennan. W 1978 r. urodziła im się córka – Lisa. Jednak Jobs przez długi czas nie przyznawał się do dziecka wymawiając się bezpłodnością (co było nieprawdą, potwierdzoną sądownie testami na ojcostwo). Zaraz po narodzeniu dziecka rozstał się również z partnerką, co przypadało na intensywny rozwój i początki Apple. Trudne relacje ojca i jego najstarszej córki trwały przez całe życie.
W 1991 r. ożenił się z Laurene Powell. Miał z nią syna Reeda i dwie córki – Erin oraz Eve.
Kontrowersje i ciekawostki
Jobs znany był ze swojego ekscentrycznego i kontrowersyjnego podejścia do pracy. Nie uznawał sprzeciwu, zwalniał pracowników, gdy mówili mu, że coś jest niemożliwe do zrobienia. Zarzucano mu również oszustwa i kradzieże cudzych pomysłów, które wcześniej odrzucał. Miał też opinię człowieka wybuchowego, nieprzewidywalnego i opryskliwego. Mówił wprost co miał na myśli, potrafił być oschły w relacjach międzyludzkich.
Jego znakiem rozpoznawczym stał się czarny golf. Współpracownicy wspominali też o innych specyficznych zwyczajach Jobsa związanych z higieną – chodził boso po firmie, ponoć nie spłukiwał po sobie wody w toalecie, nie był również fanem mycia uważając, że tego nie potrzebuje.
Bez wątpienia był jednak wizjonerem i na zawsze zmienił rynek osobistego sprzętu elektronicznego. Dbał zarówno o funkcjonalne oprogramowanie, jak i design i wykonanie. Był też zdania, że potrzeby konsumenta należy tworzyć dając im produkt, a nie pytać o to czego potrzebują.
Wylansował też nowe podejście w branży muzycznej poprzez sprzedaż pojedynczych utworów na iTunes.
Choroba i śmierć
Pod koniec 2003 r. zachorował na raka trzustki. Nie poddał się jednak od razu terapii, wierząc w możliwości medycyny alternatywnej i odpowiednią dietę. Operacji usunięcia narządu poddał się dopiero w kolejnym roku. Powrócił do pracy w firmie, jednak w 2009 r. musiał poddać się kolejnej operacji, z powodu przerzutów na wątrobie. Stan jego zdrowia się pogarszał, jednak pracował praktycznie do końca, rezygnując ze stanowiska parę miesięcy przed śmiercią. Zmarł 5 października 2011 r. w swoim domu w Kalifornii. Został pochowany w bezimiennym grobie, a ceremonia pogrzebowa miała prywatny charakter.
Upamiętnienie
O barwnym życiu Steve’a Jobsa powstało wiele książek biograficznych, kilka filmów dokumentalnych, a także trzy filmy fabularne. W jego postać wcielił się m.in. Ashton Kutcher oraz Michael Fassbender.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu https://dsb.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0 autor: Matthew Yohe
Komentarze