1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Edwin Hubble życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym naukowcem?

Życiorys i biografia Edwina Hubble'a

Astronom amerykański, przyczynił się do stworzenia i rozwinięcia astronomii pozagalaktycznej oraz kosmologii obserwacyjnej. Współtwórca Prawa Hubble’a-Lemaitre’a.

Edukacja

Edwin Hubble przyszedł na świat 20 listopada 1889 roku. Hubble podjął studia na Uniwersytecie w Chicago, na którym uzyskał tytuł licencjata nauk ścisłych w 1910 roku. Później studiował również prawo na Oksfordzie. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych, podjął podyplomowe studia w uczelnianym obserwatorium Yerkes, gdzie miał dostęp do jednego z największych teleskopów na świecie.
Wkrótce uzyskał tytuł doktora.
Po wypowiedzeniu przez USA wojny Niemcom, Hubble zgłosił się do wojska, gdzie doszedł do stopnia majora. Po wojnie wznowił naukę na Uniwersytecie w Cambridge.

Kariera

Rok później, w 1919, Hubble został zatrudniony w Obserwatorium astronomicznym w Kalifornii, gdzie pracował aż do swojej śmierci. Dzięki najlepszym teleskopom i narzędziom, Hubble mógł w pełni poświęcić się astronomii. Udało mu się zidentyfikować zmienność cefeid, czyli gwiazd, dzięki którym jesteśmy w stanie określić odległość do galaktyki. Obserwacje, których dokonał w 1924 roku, stanowiły o dowodzie na istnienie odrębnych galaktyk. W obliczu doniosłości odkrycia, Hubble opublikował swoje odkrycie w "The New York Times" i przedstawił je innym astronomom i badaczom kosmosu. Przełomowe odkrycie sprawiło, że wśród naukowców zmienił się pogląd na wszechświat. Hubble jest autorem klasyfikacji galaktyk (sekwencja galaktyk Hubble’a).
Odkrycie nie było jedynym na koncie Amerykanina. W 1929 roku ogłosił, na podstawie badań, tzw. Prawo Hubble’a. Mówi ono, że prędkość wzajemnego oddalania się galaktyk we Wszechświecie jest proporcjonalna do ich odległości względem siebie. To oznacza, że wszechświat rozszerza się coraz szybciej.
Odkrycia tego dokonał wraz z Miltonem Humasonem, a idea oddalania się od siebie galaktyk stanowiło podwalinę pod teorię Wielkiego Wybuchu oraz stałego rozszerzania się wszechświata.
30 sierpnia 1935 roku Hubble dokonał odkrycia asteroidy 1373 Cincinatti.
Edwin Hubble zmarł 28 września 1952 roku.

Ciekawostki

Edwin Hubble w młodości był utalentowanym sportowcem. Uprawiał baseball oraz bieganie. Po powrocie z Oksfordu Hubble trenował drużynę koszykówki Uniwersytetu Chicago, z którą zdobył w 1907 roku tytuł konferencji.
Edwin Hubble walczył zarówno w pierwszej jak i drugiej wojnie światowej.

Uhonorowanie

  • 1938 – otrzymanie Bruce Medal – odznaczenie naukowej organizacji astronomicznej;
  • 1940 – Złoty Medal Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego;
  • Znajdujący się od 1990 roku na orbicie Kosmiczny Teleskop Hubble’a otrzymał swą nazwę dla uhonorowania osiągnięć astronoma;
  • Mgławica refleksyjna NGC 2261 badana przez astronoma jest nazywana Zmienną Mgławicą Hubble’a.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

35 − 29 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org/, domena publiczna