1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Siergiej Bubka życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Siergiej Bubka - życiorys i biografia

Siergiej Bubka to ukraiński emerytowany tyczkarz. Wielokrotny rekordzista świata, medalista Olimpiady oraz mistrzostw świata. Jako pierwszy przebił barierę 6 metrów w skoku o tyczce. Urodzony 4 grudnia 1963 roku.

Siergiej Bubka rekordy

Bubka swoją przygodę z lekkoatletyką rozpoczął od biegania, a także skoku w dal. Głównie startował w biegach na 100 metrów. Skok o tyczce zaczął trenować, mając 9 lat. Sześć lat później wyjechał do Doniecka. Rywalizację na arenie międzynarodowej rozpoczął w roku 1981 podczas Mistrzostw Europy Juniorów. Już dwa lata później został mistrzem świata, pokonując wysokość 5,70 metra. Osiągnięcie to stało się początkiem jego dominacji w tej dyscyplinie.
26 maja 1984 roku ustanowił swój pierwszy rekord świata, pokonując wysokość 5.85 metra. Już tydzień później poprawił wynik o trzy centymetry, a miesiąc później o kolejne siedem. W tamtym czasie wysokość ta była postrzegana jako nieosiągalna.
W 1991 roku został pierwszym sportowcem, który skoczył ponad 6,10 metra. Rekord ten poprawił trzy lata później.

Bubka w trakcie swojej kariery był nie do pokonania przez innych zawodników. O jego fenomenie świadczy fakt, że w latach 1984-1988, Bubka regularnie pobijał rekord świata, zwiększając go o 21 centymetrów.
Bubka w swojej karierze pobił rekord świata w męskim skoku o tyczce łącznie 35 razy. Rekord świata na świeżym powietrzu pobił 17 razy, a w hali 18 razy. Bubka tylko raz w swojej znakomitej karierze stracił rekord świata na świeżym powietrzu. Po tym, jak Thierry Vigneron z Francji pobił swój rekord 31 sierpnia 1984 r. na międzynarodowej gali Złotej Gali w Rzymie, Bubka odzyskał rekord w kolejnej próbie na tym samym pasie startowym, zaledwie kilka minut później.

Bubkę charakteryzowała bardzo duża siła, a także zdolności gimnastyczne. Był bardzo dobrze rozciągnięty. Chwytał tyczkę wyżej niż inni zawodnicy, za pozwalało mu uzyskać lepsze wybicie.
Bubka oficjalnie przeszedł na emeryturę w 2001 roku.
Rok później zajął się działalnością publiczną i został posłem do Rady Najwyższej Ukrainy.
W 2005 roku został prezydentem Narodowego Komitetu Olimpijskiego Ukrainy.

Rodzina

Bubka w 1984 roku wziął ślub z Lilią Tutunik, która również uprawiała sport – była gimnastyczką. Mają dwóch synów. Młodszy, Siergiej, był zawodowym tenisistą, a obecnie jest trenerem.

Medale i osiągnięcia

  • Złoty medal Igrzysk Olimpijskich w 1988 roku, w barwach ZSRR;
  • Sześciokrotne mistrzostwo świata – trzykrotnie jako zawodnik ZSRR oraz trzykrotnie jako reprezentant Ukrainy;
  • Trzy lata z rzędu (w 1984, 1985, 1986) odbierał nagrodę dla najlepszego sportowca Związku Radzieckiego;
  • W 2001 prezydent wyróżnił go tytułem Bohatera Ukrainy.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

38 − 31 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org/, autor Vinod Divakaran / Doha Stadium Plus Qatar, licencja Creative Commons Attribution 2.0 Generic