1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Antoine Griezmann życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piłkarzem?

Antoine Griezmann - życiorys i biografia

Antoine Griezmann to piłkarz francuski, napastnik. Reprezentant Francji, obecnie występuje w hiszpańskim klubie Atletico Madryt. Urodzony 21 marca 1991 roku.

Początki kariery

Pierwszym klubem Griezmanna, w którym stawiał piłkarskie kroki, był miejscowy klub Macon, gdzie Antoine mieszkał. W 2005 roku przebywał na testach w Montpellier, gdzie został zauważony przez działaczy Realu Sociedad.
Dzięki udanym testom do tego klubu grał w jego młodzieżowych barwach, w latach 2005-2009.

Kariera seniorska

W 2009 roku Francuz dostał się do pierwszej drużyny. 2 września miał miejsce jego debiut, podczas meczu Pucharu Króla. Cztery dni później zadebiutował również w 2 lidze hiszpańskiej, a rok później klub awansował do Primera Division, w której po raz pierwszy zagrał 29 sierpnia. Pierwsza bramka jego autorstwa padła 25 października 2010 roku.
W międzyczasie doszło do przedłużenia kontraktu przez Griezmanna na pięć lat. Łącznie w Realu Sociedad, Griezmann rozegrał 201 spotkań, strzelając 52 bramki.


Rok przed końcem kontraktu, Griezmann został wykupiony przez drużynę Atletico Madryt, w którym zadebiutował 19 sierpnia. Pierwszego gola strzelił 17 września, a w pierwszy sezon zakończył z wynikiem 22 goli w 37 meczach. Francuz został również uhonorowany umieszczeniem go w najlepszej jedenastce sezonu.
Po pięciu rozegranych sezonach Antoine Griezmann zdecydował się opuścić Atletico, na rzecz Barcelony. Zawodnik tak tłumaczył swój transfer: Nie opuściłem Atletico dla pieniędzy, żeby wygrać Ligę Mistrzów lub zdobyć więcej trofeów. Zrobiłem to, by nauczyć się nowego stylu gry, nowej filozofii piłkarskiej w innej drużynie.
Debiut w Barcelonie miał miejsce 16 sierpnia 2019 roku, w meczu przeciwko Athletic Bilbao. Dziewięć dni później zdobył swoje pierwsze dwa gole w barwach Dumy Katalonii. Na 102 rozegrane mecze zdołał strzelić 35 bramek. Dwa lata później, Griezmann wrócił do Atletico Madryt w ramach rocznego wypożyczenia.

Kariera reprezentacyjna

W kadrze reprezentacji Griezmann zadebiutował 5 marca 2014 roku w meczu z Holandią. Tego samego roku otrzymał powołanie na Mistrzostwa Świata w Brazylii, gdzie na skutek kontuzji Francka Ribery, otrzymał miejsce w pierwszym składzie. Francja odpadła w ćwierćfinale turnieju.
Dwa lata później pojechał z reprezentacją na Mistrzostwa Europy, w których Francja przegrała dopiero w finale z Portugalią. Antoine Griezmann został królem strzelców oraz wybrano go najlepszym zawodnikiem. Dwa lata później sięgnął z reprezentacją po mistrzostwo świata na mundialu w Rosji, strzelając gola w finałowej rozgrywce.

Tytuły i wyróżnienia

  • Puchar Ligi Europy w sezonie 2017/2018;
  • Puchar Króla w sezonie 2020/2021;
  • Mistrzostwo świata w 2018 oraz wicemistrzostwo Europy w 2016;
  • Król Strzelców Euro 2016 (6 goli), najlepszy zawodnik Primera Division
    w sezonie 2015/2016.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor Christian Bertrand