1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Shakira życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Shakiry

Shakira, a właściwie Shakira Isabel Mebarak Ripoll, jest kolumbijską piosenkarką. Urodziła się 2 lutego 1977 roku w Barranquilli.

Kariera muzyczna

Śpiewać kochała już w wieku przedszkolnym i wtedy też już wiedziała, że właśnie z muzyką chce związać swoją przyszłość. Debiutancka płyta zatytułowana Magia została wydana, gdy wokalistka miała 13 lat. Pierwszy krążek, jak i kolejny Peligro, przeszły jednak bez echa. Dopiero trzeci album wydany w 1996 roku o tytule Pies Descalzos osiągnął sukces i zapewnił początkującej piosenkarce rozgłos, głównie w Hiszpanii i Ameryce Środkowej. W 1998 Shakira przeprowadziła się do Miami, by tam kontynuować rozwój swojej kariery. Czwarta płyta, tym razem anglojęzyczna, okazała się przełomowa. To właśnie z płyty Laundry Service pochodzi jeden z najbardziej znanych utworów Kolumbijki –Whenever, Wherever, oraz takie przeboje jak Objection (Tango) i Underneath Your Clothes. Album czterokrotnie pokrył się platyną, a artystka zyskała fanów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Kolejne płyty Fijación Oral Vol. 1, oraz anglojęzyczna wersja Oral Fixation Vol. 2 , wydane w 2005 roku, potwierdziły jej sukces na rynku muzycznym. W 2006 roku nagrała największy kolejny wielki przebój – Hips Don’t Lie. Cztery lata później nastąpił kolejny przełom w jej karierze. Jej piosenka zatytułowana Waka Waka została oficjalnym hymnem mistrzostw świata w piłce nożnej 2010 roku. Utwór osiągnął wielki sukces i stał się najlepiej sprzedającym się singlem promującym Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w historii. W styczniu 2014 roku ukazała się kolejna płyta artystki zatytułowana po prostu Shakira. Na płycie znalazły się kolejne hity, takie jak: Can’t Remember to Forget You, Empire i Dare (La La La). Trzy lata później kariera zdolnej Kolumbijki zawisnęła na włosku, kiedy po wydaniu płyty El Dorado doznała krwotoku w strunach głosowych, przez co nie mogła mówić, a co dopiero śpiewać. Dzięki długotrwałej terapii udało jej się powrócić do stanu zdrowia sprzed choroby. Swój powrót triumfalnie zaprezentowała światu, występując w 2020 roku na scenie Super Bowl, podczas którego zaśpiewała z Jennifer Lopez. W grudniu tego samego roku Shakira nagrała singiel Girl Like Me z zespołem Black Eyed Peas.

Działalność charytatywna

W wieku 18 lat piosenkarka założyła fundację Pies Descalzos, która działa do tej pory, ułatwiając dzieciom z ubogich rodzin dostęp do edukacji. W swoje 32 urodziny otworzyła szkołę w rodzinnym mieście – jej budowę sfinansowała samodzielnie, a koszt wyniósł niemal 6 milionów dolarów. Artystka jest też ambasadorem dobrej woli UNICEF.

Życie prywatne

Od 2000 roku życiowym partnerem artystki był syn argentyńskiego prezydenta, Antonio de la Rua. Para była razem przez 10 lat, jednak w 2010 roku postanowili się rozstać. W 2010 roku na planie teledysku do piosenki Waka Waka Shakira poznała młodszego o 10 lat od siebie Gerarda Piqué’a, piłkarza FC Barcelony. Para ma dwóch synów: Milana i Sashę.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

14 − 11 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - źródło, https://snl.no/, Av Dilma Rousseff, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.no.