1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Samson życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest Ci bliższą postacią biblijną?

Życiorys i biografia Samsona

Postać biblijna występująca w Księdze Sędziów należącej do Starego Testamentu. Swoją nadludzką siłę zawdzięczał długim włosom.            

Pochodzenie

Jego imię oznacza z hebr. „słońce”, „silny/siłacz”. Jego narodzenie związane jest z obietnicą daną przez Jahwe jego rodzicom. Jego ojciec Manoach z pokolenia Dana wraz ze swoją żoną mieszkali w Sorea – terenie zajętym przez Filistynów. Kobieta ta była bezpłodna, co dla małżonków było przyczyną ogromnego smutku. Pewnego dnia ukazał im się Anioł Boży mówiąc, że narodzi im się syn, który w przyszłości będzie w imię Boże pokonywał wrogów Izraela, jakimi byli Filistyni. Jahwe postawił jednak warunek nadludzkiej siły Samsona – miał on nie ścinać przez całe swoje życie włosów i nie pić wina (stając się tym samym Nazirejczykiem).

Niedługo po wizycie anioła, zgodnie z jego przepowiednią Manoachowi urodził się syn, który od początku swojego życia cieszył się błogosławieństwem Pana.

Początek konfliktów

Gdy Samson dorósł przeniósł się ze swojej rodzinnej okolicy do miasta Timna, gdzie spotkał kobietę Filistyńską, z którą postanowił się ożenić wbrew woli swoich rodziców. Tuż przed weselem w drodze do Timny zabił gołymi rękami lwa, a później wracając do domu ojca znalazł w jego ciele rój pszczół, który zdążył wyprodukować miód.

W trakcie wesela, na którym znajdowali się Filistyni (mający za zadanie pilnować Samsona), którym zadał zagadkę dotyczącą właśnie lwa i miodu. Goście weselni rozwiązali ją podstępem, uprzednio prosząc pannę młodą, aby ta zapytała swojego nowo poślubionego męża o rozwiązanie. Samson czując się oszukany zabił swoich przeciwników, a jego małżeństwo nie zostało dopełnione. W późniejszym akcie zemsty na Filistynach Samson związał stado lisów ogonami i przytroczył do nich płonące pochodnie, aby tym samym podpaliły filistyńskie winnice. Ofiarami tego konfliktu została żona i teść Samsona, gdyż Filistyni spalili ich wraz z domem, gdy dowiedzieli się o czynie Izraelity. Ten schronił się następnie w grocie skalnej w Etam.

Walki z Filistynami

Filistyni chcąc zabić Samsona wyruszyli naprzeciw niemu z liczną armią. Mieszkańcy Judy przybyli do niego z prośbą, aby oddał się w ręce przeciwnika. Ten zgodził się pod warunkiem, że Izraelici sami nie zrobią mu krzywdy.

Gdy mieszkańcy Judy sprowadzili do Filistynów związanego powrozami Samsona, ten oswobodził się z więzów i z pomocą szczęki osła zabił tysiąc żołnierzy z armii przeciwnika. Przez 20 lat po pokonaniu Filistynów, Samson został ustanowiony sędzią Izraelitów.

W późniejszym czasie wyrwał i skruszył własnymi rękoma bramy miasta, gdy przeciwnicy postanowili go uwięzić i zabić po nocy spędzonej u prostytutki.

Podstęp Dalili

Jakiś czas później Samson zakochał się w kobiecie o imieniu Dalila, mieszkającej w dolinie Sorek. Filistyni i tym razem próbowali podstępem dowiedzieć się, w czym tkwi siła ich największego wroga. Samson, mimo iż kochał kobietę z całego serca, długo zwodził ją i nie odpowiadał prawdy (m.in. oszukał przeciwników, mówiąc Dalili, że trzeba go związać różnymi rodzajami powrozów, które potem okazywały się za słabe). Wreszcie, nękany codziennie przez kochankę powiedział jej szczerze, że przyczyną jego siły są jego długie i nieobcinane włosy. Dalila zawołała wówczas przedstawiciela Filistynów i gdy Samson spał, ten obciął mu włosy. Tym samym śluby nazireatu zostały złamane, Bóg „opuścił” Samsona, a on stał się słaby jak zwykły człowiek.

Więzienie i śmierć

Po pojmaniu Filistyni wyłupali mu oczy i oślepionego zaprowadzili do Gazy, gdzie uwięzili i przykuli łańcuchami z brązu i kazali mleć ziarno.

Po pewnym czasie od uwięzienia, włosy Samsona zaczęły mu odrastać. W tym samym czasie władcy Filistyńscy urządzali wielką ucztę ku czci swojego bóstwa i z okazji zwycięstwa nad Samsonem. W pewnym momencie przyprowadzili go z więzienia, aby wystawić go na pośmiewisko i by zabawiać się jego kosztem. Postawili niewidomego Samsona między kolumnami, a ten modlił się do Boga o przywrócenie mu siły ostatni raz. Jahwe wysłuchał jego prośby. Ten zaparł się obiema rękami kolumn podtrzymujących cały dom i zburzył je. Wraz z nimi zawalił się cały dom, zginął Samson i wszyscy zgromadzeni Filistyni.

Po śmierci Samsona cała jego rodzina przybyła, aby zabrać i pochować jego ciało. Złożyli go w grobowcu między Sorea i Esztaol, w miejscu gdzie leżał jego ojciec Manoach.

Znaczenie historii

Postać Samsona jest według tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej tłumaczona dwojako. Z jednej strony stawia się go jako wzór wojownika i bożego posłańca, z drugiej wskazuje się na jego lekkomyślność, z jaką traci otrzymany od Jahwe dar.

Historia biblijna inspirowała na przestrzeni wieków wielu twórców – malarzy, rzeźbiarzy i muzyków. Sceny przedstawiające Samsona i Dalilę można spotkać zwłaszcza w barokowych dziełach. W XIX wieku powstała opera o tym samym tytule opowiadająca historię miłości dwójki kochanków i tragiczny koniec Izraelity.

Współcześnie powstało wiele filmów i seriali wykorzystujących ten motyw biblijny.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

75 + = 84

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie domeny publicznej; pierwotnie ilustracja pochodzi z http://thebiblerevival.com/clipart/1890holmanbible/bw/sampsonsvenganceanddeath