1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ryszard Petru życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Ryszarda Petru

Ryszard Petru przyszedł na świat 6 lipca 1972 r. we Wrocławiu. Jest polskim politykiem, z wykształcenia ekonomista. Poseł i twórca parti: Nowoczesna i Teraz!. 

Dzieciństwo i młodość

Syn Zygmunta Petru i Danuty Potocznej. Jego rodzice byli pracownikami naukowymi, zajmowali się fizyką. Po ukończeniu szkoły średniej Ryszard Petru wybrał studia na Wydziale Informatyki i Zarządzania na Politechnice Wrocławskiej. Po roku zdecydował się przenieść do Warszawy. Wybrał Szkołę Główną Handlową, na której ukończył studia ekonomiczne, zdobywając tytuł magistra w 1997 r. Już w trakcie studiów był zaangażowany politycznie. Należał do Unii Demokratycznej Władysław Frasyniuka. W trakcie studiów, z polecenia Leszka Balcerowicza, dostał pracę w Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, prywatnej instytucji badawczej. 

Rok po ukończeniu studiów, powrócił na SGW w roli asystenta. 

Działalność polityczna i zawodowa

Ryszard Petru od  1995 r. był asystentem Leszka Balcerowicza. Kiedy ten pełnił funkcję ministra finansów, Petru był jego doradcą. 

Po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych wystartował w 2001 r. z list Unii Wolności. Nie udało mu się zdobyć mandatu.

W tym samym roku rozpoczął pracę w Banku Światowym, gdzie pracował przez 3 lata. Odpowiadał tam między innymi za reformę finansów publicznych i politykę regionalną. Następnie rozpoczął pracę w Banku BPH, gdzie pracował jako główny ekonomista do 2008 r. Kolejny zmiana pracy, wiązała się również ze zmianą stanowiska pracy. W BRE Banku i PKO BP były dyrektorem ds. strategii  i głównym ekonomistą. 

W maju 2011 roku został wybrany na przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Funkcję tę sprawował do 30 czerwca 2015 r. (zrezygnował z niej, w związku z założeniem Nowoczesnej).  Z kolei w 2013 r. został doradcą do spraw gospodarczych w urzędzie marszałkowskim województwa dolnośląskiego. 

Rok 2014 przyniósł kolejną zmianę stanowiska pracy. Przez jakiś czas zasiadał na stanowisku przewodniczącego rady nadzorczej Polskich Kolei Państwowych oraz na tym samym stanowisku w Solaris Bus & Coach.

W Rzeszowie w 2015 r. założył Fundację Nowoczesna RP oraz ugrupowanie o takiej samej nazwie (powstało ono oficjalnie w sierpniu). Od razu wystartował w wyborach parlamentarnych w 2015 r. i zdobył sejmowy mandat. Partia Nowoczesna zdobyła łącznie poparcie 7,6 %. 

Przewodniczącym partii był do 25 listopada 2017 r., zastąpiła go Katarzyna Lubnauer. Członkiem partii był do 11 maja 2018 r. Kilka tygodni później założył dla posłów koło Liberano-Społeczni. 

Już w listopadzie 2018 r. współtworzył nową partię – Teraz!. Powstała ona we współpracy z Joanną Scheuring-Wielgus. Istniała jedynie kilka miesięcy, już w czerwcu chciano założyć nową partię Teraz! Ryszarda Petru. Jednak ten zdecydował się wycofać z życia politycznego.W czasie swojej poselskiej kariery zasłyną z licznych słownych wpadek.  

Życie prywatne

Wydał kilka książek poświęconych gospodarce. W 2014 r. opublikował książkę Koniec wolnego rynku? Geneza kryzysu. Napisał ją razem z Łukaszem Lipińskim. Doradzał również Grzegorzowi Kasdepke, kiedy ten pisał książki dla dzieci z dziedziny ekonomii (książki wydało Narodowe Centrum Kultury, seria nosiła tytuł Liczby kultury).

Ślub wziął w 1997 r. Z małżeństwa ma dwie córki. Z żoną Małgorzatą wziął rozwód po 20 latach małżeństwa.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

31 + = 33

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska. Autorem zdjęcia jest Adrian Grycuk.