codziennie nowe aktualizacje
Czesław Centkiewicz życiorys
Spis treści
Biografia i życiorys Czesława Centkiewicza
Czesław Centkiewicz to polski pisarz i podróżnik. Wiceprezes Związku Literatów Polskich. Żołnierz Armii Ochotniczej. Urodził się 18 października 1904 roku w Warszawie.
Życie prywatne
W latach młodości trenował lekkoatletykę. Był członkiem sportowego klubu Varsovia. Brał udział w Mistrzostwach Polski Seniorów w Lekkoatletyce, na których zdobył srebrny medal. Poślubił Alinę Giliczyńską. Małżeństwo mieszkało w Legionowie, a następnie na Saskiej Kępie w Warszawie.
Wykształcenie
Uczęszczał do Gimnazjum św. Kazimierza w Warszawie. Następnie wyjechał do Belgii, gdzie rozpoczął naukę w Institut Superieur w Liège. Uzyskał tytuł inżyniera elektryka. Pisał prace naukowe, dotyczące radiometeorologii i elektrotechniki.
Praca
Był kierownikiem pierwszej polskiej wyprawy na Wyspę Niedźwiedzią. Po powrocie z ekspedycji rozpoczął pracę w Obserwatorium Aerologicznym Państwowego Instytutu Meteorologicznego w Legionowie. Po wojnie został dyrektorem technicznym w Państwowym Instytucie Hydrologiczno-Meteorologicznym oraz w przedsiębiorstwie państwowym Zjednoczenia Energetycznego Okręgu Dolnośląskiego w Jeleniej Górze.
Twórczość
Czesław Centkiewicz jest autorem książek dla młodzieży oraz reportaży o tematyce podbiegunowej. Większość utworów napisał wspólnie z żoną. Debiutował w 1934 roku książką pt. Czeluskin. W tym samym roku wydał Wyspę mgieł i wichrów. Najbardziej znanymi pozycjami w twórczości pisarza są: Anaruk, chłopiec z Grenlandii, Odarpi, syn Egigwy i Zaczarowana zagroda. W 1962 roku ukazała się biografia państwa Centkiewiczów – Fridtjof, co z ciebie wyrośnie? Opowieść o Nansenie.
Pisarz został uhonorowany licznymi nagrodami. Otrzymał m.in. Nagrodę Prezesa Rady Ministrów, Order Uśmiechu, Nagrodę im. Zaruskiego, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki.
Śmierć
Zmarł 10 lipca 1996 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Po jego śmierci w Legionowie nazwano rondo imieniem Aliny i Czesława Centkiewiczów. Otrzymał również tytuł Honorowego Obywatela Miasta Legionowa.
Wybrane utwory
- Czeluskin (1934)
- Wyspa mgieł i wichrów (1934)
- W krainie zorzy polarnej (1936)
- Znowu na północy (1936)
- Anaruk, chłopiec z Grenlandii (1937)
- Biała foka (1938)
- W lodach północy (1948)
- Odarpi, syn Egigwy (1949)
- Znowu na Wyspie Niedźwiedziej (1954)
- Arktyka, kraj przyszłości (1954)
- Fridtjof, co z ciebie wyrośnie? (1962)
- Zaczarowana zagroda (1963)
- Osaczeni wielkim chłodem (1970)
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z https://pl.m.wikipedia.org. Jest na licencji Creative Commons.
Komentarze