1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Rysiek Riedel życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Ryśka Riedla

Rysiek Riedel był polskim wokalistą. Urodził się 7 września 1956 w Chorzowie, a zmarł 30 lipca 1994 roku.

Kariera

Nigdy nie pobierał lekcji śpiewu ani gry na żadnym instrumencie. Jako samouk w 1973 roku dołączył do zespołu Jam, który później zmienił nazwę na Dżem. Jego rola w zespole nie ograniczała się do śpiewania i grania na harmonijce - niedługo później zaczął pisać teksty i współkomponować utwory. Był to przełom w karierze grupy. Pierwszy sukces formacji nadszedł w 1980 roku, gdy zadebiutowała na festiwalu w Jarocinie. Ich występ został świetnie przyjęty przez publiczność, a sam zespół stał się prawdziwą sensacją. Pierwsza płyta zatytułowana Cegła ukazała się w 1985 roku, a znalazły się na niej takie utwory jak Paw, Whisky czy Czerwony jak cegła - największe przeboje zespołu.

Szczytowy okres aktywności Riedla oznaczał również jego współpracę z innymi popularnymi polskim muzykami. Niestety na początku lat 80. muzyk wpadł w nałóg i zaczął brać narkotyki, które wkrótce zdominowały całe jego życie. Ze względu na częste nieobecności i brak dyspozycyjności sprawiły, że w zespole dochodziło do kłótni i nieporozumień z charyzmatycznym frontmanem. Po raz pierwszy wokalista nie stawił się na koncert swojego zespołu w 1986 roku w Toruniu, a w kolejnych latach do takich sytuacji dochodziło wielokrotnie.

W grudniu 1993 roku ukazał się ostatni album Dżemu nagrany z Ryśkiem Riedlem zatytułowany Autsajder. Rok później w Krakowie odbył się ostatni koncert zespołu w pełnym składzie. Miesiąc później wokalista trafił na kolejny odwyk w Olsztynie. Jego ostatnim koncertem w życiu był występ w klubie Leśniczówka w Chorzowie z gitarzystą Leszkiem Winderem z grupy Krzak.

Razem z Dżemem Riedel nagrał takie ważne dla polskiej muzyki płyty jak: Zemsta Nietoperzy, Najemnik i Detox. Najbardziej znane utwory, które śpiewał, to Whisky, Wehikuł czasu. Dzień, w którym pękło niebo, Skazany na bluesa, Autsajder, List do M., i Sen o Victorii.

Śmierć

13 lipca 1994 roku muzyk w złym stanie trafił do Szpitala Chorób Zakaźnych w Chorzowie, po tym jak dostał zapaści na skutek zatrucia narkotykami. Jego organizm by wyniszczony używkami. Przebywanie na oddziale nie sprawiło jednak, że przestał brać - koledzy zapewniali mu dostęp do kolejnych działek, najczęściej przez okno szpitala. Artyście nie udało się pokonać nałogu - ostatnią dawkę zażył 27 lipca. Trzy dni później zmarł w szpitalnym łóżku z powodu niewydolności serca.

Życie prywatne

W 1977 roku poślubił Małgorzatę Pol. Para miała wspólnie dwoje dzieci – syna Sebastiana i córkę Karolinę. Syn artysty poszedł w ślady ojca - został muzykiem i obecnie jest liderem zespołu Cree.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Instytut Pamięci Narodowej