codziennie nowe aktualizacje
Roy Lichtenstein życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Roy’a Lichtensteina
Roy Lichtenstein przyszedł na świat 27 października 1923 r. w Nowym Jorku, zmarł 29 września 1997 r. w swoim rodzinnym mieście. Malarz i grafik. Tworzył między innymi w stylu abstrakcyjnego ekspresjonizmu oraz popartu. Zasłynął z komiksowych interpretacji.
Młodość i wykształcenie
Przyszedł na świat w rodzinie Miltona i Beatrice (Werner). Jego ojciec pracował jako pośrednik nieruchomości, a matka była gospodynią domową. Uczył się między innymi w Dwight School (do 1940 r.).
Studiował w Ohio State University. Wybrał malarstwo, gdzie uczył się między innymi u Hoyta L. Shermana. W czasie studiów przez trzy lata przebywał w armii. Został do niej powołany w 1943 r. w związku z trwającą II wojną światową. Tytuł magistra obronił w 1949 r.
Jeszcze przed rozpoczęciem studiów tworzył. Pierwsze prace wykonywał w klubach muzycznych. Malował głównie portrety jazzmanów.
Przez sześć lat mieszkał w Cleveland. Tam pracował nie tylko artystycznie, ale też zarobkowo.
Działalność artystyczna
Jego pierwsza wystawa indywidualna odbyła się w 1951 r. w Nowym Jorku.
Popularność zyskał w latach 60., kiedy zaczął malować disnejowskie postaci. Wkrótce później zaczął tworzyć komiksowe interpretacje reklam oraz prac innych twórców.
Brał udział w Biennale w Wenecji w 1965 r.
Wystawiał między innymi w Castelli Gallery (w 1962 r. kiedy to wszystkie jego prace sprzedały się przed wernisażem wystawy), Muzeum Guggenheima i Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
Twórczość artysty spotykała się z regularną krytyką. Często zarzucano mu brak oryginalności, pustość i wulgarność. Dodatkowo krytycy oskarżali go o nadmierne czerpanie z prac innych artystów, wręcz ich kopiowanie (szczególnie komiksów). Sam autor przyznawał się do inspiracji, ale nie kopiowania prac; uważał, że zawsze przedstawia wybrane elementy w odmienny sposób. Obecnie jedną z jego najbardziej znanych prac jest Whaam! z 1963 r.
W 1964 r. rozpoczął eksperymenty z rzeźbą. Już dwa lata później zmienił konwencję i zaczął pracować nad serią Modern Paintings. Ostatecznie powstało 60 obrazów z serii, która charakteryzuje się kropkami Ben-Day oraz geometrycznymi kształtami i liniami.
W latach 70. malował również martwą naturę.
Przypisuje mu się autorstwo ponad 4500 dzieł, w tym około 300 grafik (część z nich powstała metodą sitodruku).
Roy Lichtenstein tworzył również projekty murali. Przykładowo w 1994 r. zaprojektował je dla stacji metra Times Square. Rok później nagrodzony prestiżową Nagrodą Kioto.
Życie prywatne
Miał żydowskie korzenie. Uczył się gry na saksofonie. Był zagorzałym fanem jazzu.
Od 1949 r. żonaty z Isabel Wilson. Para rozwiodła się w 1965 r. Po raz drugi wyszedł za mąż w 1968 r. Poślubił Dorothy Herzka. Ojciec dwóch synów: David Hoyt urodził się w 1954 r., a Mitchell w 1956 r.
Jako pierwszy amerykański artysta wystawiał w Tate Gallery w Londynie w 1964 r. Jego prace były też pokazywane w innych europejskich miastach m.in. w Amsterdamie, Brnie, Madrycie, Paryżu.
Obecnie najwięcej prac artysty znajduje się w kolekcji National Gallery of Art w Waszyngtonie. Sam Lichtenstein przekazał im ponad 150 swoich grafik.
Dotychczas najwyższą cenę spośród jego dzieł osiągnął obraz Masterpiece, który sprzedano za 165 miliona dolarów.
Artysta otrzymał doktoraty honoris causa na wielu uczelniach.
Śmierć
Zmarł 29 września 1997 r. w Nowym Jorku. Przyczyną jego śmierci były powikłania po zapaleniu płuc.
Wybrane prace
- Look Mickey - 1961
- Takka Taaka - 1962
- Drowning Girl - 1963
- Whaam! - 1963
- In the car - 1963
- Big Painting nr 6 - 1965
- cykl Brushstrokes - lata 60.
- cykl Mirrrors - lata 70. i 80.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
CZdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license. Autor: Eric Koch / Anefo.
Komentarze