1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kate, księżna Cambridge życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym monarchą?

Życiorys i biografia Kate księżnej Cambridge

Kate, księżna Cambridge (Catherine Elizabeth Middleton) przyszła na świat 9 stycznia 1982 r. w Reading (Anglia). Żona księcia Wilhelma (następcy brytyjskiego tronu). Para pobrała się 29 stycznia 2011 r. Matka księcia Jerzego, księżniczki Karoliny i księcia Ludwika 

Dzieciństwo i młodość

Przyszła na świat w rodzinie Carole Goldsmith oraz Michaela Middletona. Małżeństwo miało trójkę dzieci. Kate była najstarsza. Oboje rodzice Kate pracowali w sektorze lotniczym, matka jako stewardesa, a ojciec jako dyspozytor lotów. To właśnie w pracy rozpoczęła się ich znajomość. Już w 1987 r. podjęli ryzyko i założyli spółkę o nazwie Party Pieces. Firma zajmuje się wysyłką produktów do organizacji imprez. Przyniosła rodzinie milionowe przychody.

Kate uczyła się w prestiżowych szkołach z internatem: St. Andrew’s Prep School, Downe House i Marlborough College. Edukację kontynuowała na Uniwersytecie w St. Andrews w Fife (Szkocja). Kate studiowała historię sztuki.

Znajomość z księciem Williamem

Para poznała się na uczelni w 2001 r. (mieszkali w jednym akademiku). Początkowo Kate spotykała się z  Rupertem Finchem.

Dopiero w 2002 r. z Williamem połączyło ich silniejsze uczucie. Związek był utrzymywany w tajemnicy aż do 2004 r. Wtedy to paparazzi przyłapali Kate na wspólnej wycieczce z księciem. 

Związek księcia Walii, członka brytyjskiej rodziny królewskiej i Kate Middleton natychmiast wzbudził zainteresowanie rodzimych mediów, głównie tabloidów. Z czasem para zaczęła pokazywać się coraz częściej, Kate brała udział w wielu oficjalnych uroczystościach. Towarzyszyła Williamowi między innymi w dniu nadania mu Orderu Podwiązki, zakończenia szkoły wojskowej, polowań z księciem Karolem, czy uroczystości rodzinnych (ślub kuzyna Wilhelma - Petera Phillipsa).  

W 2006 r. rozpoczęła pracę w Jigsaw, firmie odzieżowej. Szybko jednak zrezygnowała z pracy, by kontynuować edukację. Studiowała fotografię portretową. 

W 2007 r. para na krótko rozstała się. 

Ślub

William oświadczył się Kate w październiku 2010 r. Książę zdecydował się na zaręczyny podczas podróży do Kenii, jego przyszła małżonka otrzymała pierścionek należący przed laty do księżnej Diany. Informację do wiadomości publicznej podano 16 listopada. 

Ślub książęcej pary transmitowano w telewizji. Odbył się on 29 kwietnia 2011 r. w Opactwie Westminster w Londynie. Suknię ślubną Kate zaprojektowała Sara Burtion. Po ceremonii ślubnej para wzięła udział w przyjęciu u królowej Elżbiety II oraz wieczornej uroczystości u księcia Karola. W dniu ślubu para pokazała się na balkonie pałacu Buckingham.

Po ślubie, Wilhelm otrzymał od królowej Elżbiety II (swojej babki) tytuł księcia Cambridge, hrabiego Strathearn oraz barona Carrickfergus. Tym samy również Kate uzyskała następujące tytuły. 

Rodzina

Kate jest matką trójki dzieci. Pierwsze dziecko przyszło na świat 22 lipca 2013 r. Rodzice wybrali dla niego imiona Jerzy Aleksander Ludwik. Drugie dziecko, córka Karolina Elżbieta Diana, urodziło się 2 maja 2015 r. Trzeci potomek, książę Ludwik Artur Karol, urodził się 23 kwietnia 2018 r. 

Reprezentacja rodziny królewskiej

Księżna Kate uczestniczy w oficjalnych spotkaniach i pełni funkcję reprezentacyjną rodziny królewskiej. Wraz z mężem spotkali się z m.in. Barackiem i Michelle Obamą (maj 2011 r.).  

Para odbyła też podróże do Kanady, Ameryki, Danii, Nowej Zelandii, Australii, Francji, Indii, Niemiec, Polski, Belgii. Zaangażowano ich w podróż  z okazji Diamentowego Jubileuszu Królowej w 2012 r. ( Singapur, Malezja, Tuval, Wyspy Salomona). Brali udział w otwarciu Igrzysk Paraolimpijskich w 2012 r., których byli ambasadorami. 

Księżna jest zaangażowana w działalność charytatywną. Książęca zarządza własną fundacją Królewska Fundacja Księcia i Księżnej Cambridge i Księcia Harry’ego. Przed ślubem para książęca założyła fundusz, na który można było w ramach prezentu weselnego wpłacać środki pieniężne. Przeznaczono je na 26 wybranych przez parę organizacji. Księżna najchętniej angażuje się w działania na rzecz dzieci, sztuki i walce z uzależnieniami. 

Obecnie nosi tytuł: Jej Królewska Wysokość Księżna Cambridge, Hrabina Strathearn, Baronowa Carrickfergus. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

40 − = 37

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie Creative Commons Attribution 2.0 Generic license. Autor: Nick Warner from Windsor, England.