1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Roksana Węgiel życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Roksany Węgiel

Roksana Węgiel to polska piosenkarka. Urodziła sie 11 stycznia 2005 roku w Jaśle.

The Voice Kids

Mimo że Roksana ma 14 lat i dopiero zaczyna swoją karierę, ma na swoim koncie już wiele sukcesów. W 2017 roku wzięła udział w castingach do programu The Voice Kids, gdzie zachwyciła jurorów swoim głosem i zakwalifikowała się do następnego etapu, dołączając do drużyny swojej idolki, Edyty Górniak. Pomyślnie przechodziła kolejne etapy programu, aż dostała się do finału, w którym wykonując między innymi swój debiutancki singiel Żyj, zdobyła najwięcej głosów telewidzów i wygrała program. Nagrodą była szansa podpisania kontraktu płytowego. Kilka miesięcy później Roksana pokazała teledysk do swojego utworu Żyj, a w sierpniu tego samego roku wydała drugi singiel, pt. Obiecuję. Dzięki popularności, jaką zdobyła w programie, została zaproszona do udziału w koncercie Lato, muzyka, zabawa – wakacyjnej trasie przygotowanej przez stację TVP2.

Eurowizja 2018

We wrześniu 2018 roku została wybrana na reprezentantkę Polski w 16. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci organizowanym w Mińsku. Roksana wykonała piosenkę Anyone I want to be częściowo po angielsku, a częściowo po polsku. Utwór został specjalnie skomponowany i napisany na potrzeby konkursu, a jego wykonanie bardzo przypadło do gustu widzom Eurowizji. Mimo że nastolatka miała poważną konkurencję, to jednak właśnie ona zdobyła największe poparcie widzów w głosowaniu i rekordową liczbę punktów, wygrywając tym samym cały konkurs. Zwycięska piosenka natomiast biła i nadal bije rekordy popularności w serwisie YouTube i łącznie obejrzało ja ponad 42 mln osób.

Rozwój kariery

Po ogromnym sukcesie, jakim było wygranie Eurowizji, Roksana stała się rozpoznawalna i bardzo szybko zaczęły napływać do niej propozycje współpracy. Artystka nagrała singiel Zatrzymać chwilę w duecie z Edytą Górniak na potrzeby promocji filmu animowanego Hotel Transylwania 3, w którym użyczyła też głosu jednej z postaci, Lucy. 31 grudnia wystąpiła podczas koncertu sylwestrowego Sylwester Marzeń z Dwójką organizowanego w Zakopanem. W styczniu 2019 roku Roksana otrzymała nominację do jednej z najważniejszych nagród polskiego przemysłu fonograficznego, Fryderyka, w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W czerwcu natomiast wydała swój pierwszy studyjny album zatytułowany Roksana Węgiel, a singlem promującym krążek był utwór Dobrze jest jak jest, który od razu zaczął podbijać listy przebojów największych stacji radiowych w Polsce oraz do którego teledysk w ciągu dwóch dni osiągnął ponad milion wyświetleń na YouTube.

Po tym wydarzeniu systematycznie występuje w roli gwiazdy na różnego rodzaju wydarzeniach, festiwalach, a także w programach telewizyjnych. Wielokrotnie gościła w telewizyjnych programach śniadaniowych: Pytanie na śniadanie i Dzień dobry TVN. Ma również swoją własną kolekcję ubrań Roxie, stworzoną w współpracy z marką Reporter Young.

W październiku 2019 roku wyruszyła w pierwszą trasę koncertową po Polsce. Jako zwyciężczyni zeszłorocznej edycji konkursu została współprowadzącą Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autor to Serecki.