1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Carlos Ruiz Zafón życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Carlosa Ruiza Zafóna

Carlos Ruiz Zafón to hiszpański pisarz i scenarzysta. Urodził się 25 września 1964 roku w Barcelonie. Z wykształcenia był dziennikarzem. Popularność przyniósł mu cykl Cmentarz zapomnianych książek. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 45 języków.

Trylogia mgły

Początkowo Carlos Ruiz Zafón pisał książki przeznaczone dla młodzieży. W tym okresie powstała Trylogia mgły. W cykl ten wchodzą następujące tytuły: Książę mgły, Pałac Północy oraz Światła września. Pierwsza z części otrzymała Nagrodę Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej „Edebé”.

Akcja serii rozpoczyna się w 1943 roku, kiedy to rodzina Carverów wprowadza się do starego domu. Od tej pory wszystko się zmienia, rodzina zaczyna widzieć dziwne rzeczy. Dom kryje w sobie tajemnicę związaną ze śmiercią 10-letniego chłopca.

Cmentarz zapomnianych książek

W cykl Cmentarz zapomnianych książek wchodzą 4 powieści – Cień wiatru, Gra anioła, Więzień nieba i Labirynt duchów. Książki można czytać w dowodnej kolejności, są oddzielnymi historiami, które w pewien sposób łączą bohaterowie i wątki tematyczne.

Carlos Ruiz Zafón za pomocą języka i rozbudowanej fabuły wprowadza czytelnika w świat bohaterów. Świat pełen intryg, tajemnic, ale również niezwykłych wydarzeń.

Życie prywatne

Pisarz od wielu lat mieszkał w Los Angeles. Tam, w domowym zaciszu, powstawały jego książki i scenariusze do filmów. Prywatnie cenił sobie twórczość Fiodora Dostojewskiego, Charlesa Dickensa oraz Lwa Tołstoja.

Pisarz zmarł 19 czerwca 2020 w Los Angeles, od wielu lat cierpiał na raka.

Wybrane dzieła

  • Książę mgły (1993)
  • Pałac Północy (1994)
  • Światła września (1995)
  • Marina (1999)
  • Cień wiatru (2001)
  • Gra anioła (2008)
  • Więzień nieba (2011)
  • Labirynt duchów (2016)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

49 − 44 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons.