1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Robert Makłowicz życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym dziennikarzem?

Życiorys i biografia Roberta Makłowicza

Robert Makłowicz jest polskim krytykiem kulinarnym, podróżnikiem i prezenterem telewizyjnym. Urodził się 12 sierpnia 1963 roku w Krakowie.

Wykształcenie

W latach 1982–1989 studiował prawo, a następnie historię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Kariera

Podczas emigracji w Wielkiej Brytanii młody Makłowicz poznał kuchnie z całego świata, co skłoniło go do obrania ścieżki zawodowej związanej właśnie z kulinariami. Po powrocie do Polski zdecydował, że zostanie krytykiem kulinarnym.

Swoją karierę w mediach rozpoczął w 1993 roku od pracy w „Gazecie Wyborczej”, z którą był związany przez następne 11 lat. W międzyczasie pisał także dla czasopism „Wprost”, „Newsweek” i „Przekrój”, które publikowały jego felietony i artykuły kulinarne. Największą popularność i rozgłos przyniósł mu autorski program Podróże kulinarne Roberta Makłowicza emitowany na antenie Telewizji Polskiej. Robert przez 10 lat podróżował po całym świecie, prezentując widzom kuchnie regionów, które odwiedzał. Bardzo szybko stał się jednym z najbardziej lubianych i cenionych prezenterów i kucharzy w naszym kraju. W 2008 roku stworzył kolejny program telewizyjny zatytułowany Makłowicz w podróży, który przez kolejne 9 lat emitowała stacja TVP2. W każdym odcinku prowadzący pokazywał różne zakątki świata, panujące tam zwyczaje oraz kuchnię.

W 2017 roku kucharz zakończył współpracę z Telewizją Polską. Jeszcze w tym samym roku Makłowicz powrócił do telewizji z nowym programem Makłowicz w drodze emitowanym na kanale Food Network. W 2020 utworzył autorski kanał w serwisie YouTube, na którym publikuje filmy o tematyce kulinarnej i historycznej. W tym samym roku zaczął pracę radiową w internetowej stacji newonce.radio. Krytyk prowadzi tam swoją autorską audycję muzyczną zatytułowaną Od Punk Rocka do Bartóka.

Jako specjalista i ekspert kulinarny pojawiał się gościnnie w wielu programach telewizyjnych - występował, między innymi, w pierwszych dwóch edycjach programu Bake Off – Ale ciacho! oraz gościnnie pełnił rolę jurora w kulinarnym talent show Masterchef. Za swoją działalność telewizyjną prezenter otrzymał wiele nagród i wyróżnień, takich jak: Wiktor, Oskar Kulinarny czy Srebrny Krzyż Zasługi.

Publikacje

Kucharz jest autorem wielu publikacji kulinarno-podróżniczych. W 2010 roku Makłowicz wydał książkę zatytułowaną Cafe Museum, za którą otrzymał Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz.

Życie prywatne

W 1991 roku ożenił się z producentką filmową, Agnieszką Pogodą. Para ma wspólnie dwóch synów: Mikołaja i Ferdynanda. Podróżnik na co dzień mieszka w Krakowie, ale posiada też dom w chorwackiej Dalmacji, gdzie spędza kilka miesięcy w roku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 10 = 18

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Klapi