1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Robert Kubica życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Roberta Kubicy

Kierowca wyścigowy oraz rajdowy. Jedyny Polak, który uczestniczył i zwyciężył w wyścigu Formuły 1. Obecnie kierowca testowy. Urodzony 7 grudnia 1984 roku.

Początki

Robert Kubica już w dzieciństwie interesował się samochodami i wyścigami.
W wieku sześciu lat rozpoczął jazdę na gokartach. Już cztery lata później zdobył tytuł Mistrza Polski juniorów. Niedługo później jeździł już na wyścigi za granicę, co zaowocowało w 1999 roku mistrzostwem Niemiec oraz Włoch. W 2001 roku zaczął jeździć w europejskiej Formule 2000.

Formuła 1

21czerwca 2003 roku miał miejsce debiut Kubicy w Formule 3. Wziął udział
w wyścigu pomimo odbytego wcześniej wypadku, wskutek którego, miał w ramieniu osiemnaście śrub.
Dwa lata później, 1 grudnia, Robert Kubica uczestniczył w testach Renault do Formuły 1. Po udanych sesjach Renault zaproponowało mu kontrakt. Ostatecznie Kubica podpisał kontrakt, ale z zespołem BMW Sauber, w którym Polak został pełnił funkcję trzeciego kierowcy i testował bolidy.
Pierwszy raz jako kierowca Formuły 1, Robert Kubica pojechał 25 stycznia 2006 roku. Coraz częściej udowadniał swoją wartość, osiągając bardzo dobre wyniki podczas treningów. Debiutancki sezon, Kubica zakończył na 16 miejscu w klasyfikacji generalnej.
Podczas Grand Prix Kanady, 8 czerwca 2008 roku, Kubica startował z drugiego miejsca. Po perturbacjach na torze spadł na ósmą pozycję, jednak ostatecznie wygrał okrążenie, zdobywając pierwsze zwycięstwo w karierze.
Rok później, 29 lipca, BMW ogłosiło, że odchodzi z wyścigów Formuły 1, wobec czego Kubica podpisał kontrakt z zespołem Renault. W klasyfikacji generalnej, Polak zakończył sezon na 8 pozycji. Karierę w Formule jeden przerwał wypadek, którego Kubica doznał 6 lutego 2011 roku. Polak doznał bardzo poważnych obrażeń prawej ręki, która była w licznych miejscach złamana. Po przeprowadzonej operacji rozpoczął rehabilitację, która dała nadzieję na powrót do wyścigów Formuły 1.
Po wypadku Kubica potwierdził, że miał dołączyć do zespołu Scuderia Ferrari.
Do oficjalnych wyścigów powrócił w 2013 roku, w klasie WRC, w której startował przez następne lata.
6 sierpnia 2017 ponownie wsiadł za stery Formuły jeden i wziął udział w teście zespołu Renault. Rok później podpisał kontrakt z Williamsem, w którym miał być kierowcą testowym oraz treningowym. W 2021 był członkiem zespołu Alfa Romeo Racing i wystartował w dwóch wyścigach.

Poza torem

Robert Kubica poza Formułą1 stara się zachowywać prywatność swojej osobie i bliskim. Hobbystycznie uprawia kolarstwo szosowe i jest kibicem włoskiej drużyny AC Milan.
Biegle mówi po włosku i po angielsku. Po podpisaniu kontraktu z BMW Sauber stał się jednym z najpopularniejszych polskich sportowców. Jest jednym z bohaterów serialu dokumentalnego Netflixa, pt. „ Formuła 1: Jazda o życie”. 27 lutego 2019 roku wyszła biografia kierowcy, pt. Niezniszczalny, pióra Cezarego Gutowskiego i Aldony Marciniak.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

36 − = 26

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com, autor Grabowski Foto