codziennie nowe aktualizacje
Robert Korzeniowski życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Roberta Korzeniowskiego
Polski lekkoatleta, specjalizujący się w chodzie sportowym. Wielokrotny mistrz olimpijski na dystansie 20 i 50 kilometrów. Jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich sportowców przełomu XX i XXI wieku.
Pochodzenie, dzieciństwo
Rober Marek Korzeniowski urodził się 30 lipca 1968 r. w Lubaczowie w woj. podkarpackim, jako syn Zdzisława i Emilii. Ma dwóch braci – Pawła i Mirosława, a także siostrę Sylwię, która również uprawia chód sportowy. Rodzina przeprowadzała się kilkukrotnie, najpierw do Jarosławia, a później do Tarnobrzega. Gdy Korzeniowski był dzieckiem nic nie zapowiadało jego sportowej kariery ze względu na problemy reumatyczne, z jakimi się zmagał. Przez chorobę nie mógł m.in. w pełnym zakresie uczestniczyć w lekcjach WF.
Edukacja i starty juniorskie
Po przeprowadzce do Tarnobrzega, gdy Robert miał 12 lat, jego problemy zdrowotne powoli przechodziły, a on sam po zmianie środowiska coraz bardziej zaczął interesować się sportem. Zainspirowany Brucem Lee, w 1982 r. zaczął trenować judo, jednak po 1,5 roku treningów sekcja została rozwiązana. Korzeniowski przeniósł się zatem na lekkoatletykę do MKS Tarnobrzeg, co miało być tymczasowym rozwiązaniem, a okazało się wieloletnią karierą sportową.
W życiu młodego zawodnika rozpoczął się etap łączenia edukacji szkolnej i treningów sportowych. Jeszcze jako junior w 1986 r. zajął trzecie miejsce w Zawodach Przyjaźni na dystansie 10 km.
Po zdaniu matury w 1987 r. studiował na katowickim AWF-ie, który ukończył w 1992 r.
Kariera seniorska
Pierwsze seniorskie sukcesy pojawiły się już w 1989 r. To wtedy Robert Korzeniowski został członkiem kadry narodowej i zdobył swój pierwszy medal na seniorskich Mistrzostwach Polski. Przez lata na arenie krajowej był najlepszym zawodnikiem: w latach 1990-2001 oraz w 2003 r. zdobywał najwyższe miejsce na podium na dystansie 20 km, raz został także Mistrzem Polski na 50 km (1993 r.). Kilkukrotnie triumfował również w zawodach rozgrywanych pod dachem (chód na 5 km) – w 1993-1994, 1998-2002.
Korzeniowski trzykrotnie brał udział w Uniwersjadzie startując na dystansie 20 km: w Duisburg (1989 r.) zajął 6 miejsce, z kolei w Sheffield i Buffalo (1991 i 1993) zdobył i obronił najwyższy stopień podium.
Przez prawie całą swoją karierę był związany z francuskimi klubami sportowymi (najpierw w Paryżu, później w Tourcoing). Nie przeprowadził się jednak na stałe do Francji. W tym samym czasie był związany z Krakowem, mieszkała tu jego rodzina, a Korzeniowski występował w barwach WKS Wawel Kraków.
Igrzyska Olimpijskie
Na swoje pierwsze Igrzyska Olimpijskie pojechał już w 1992 r. do Barcelony, nie były one jednak owocne, gdyż nie ukończył obydwu dystansów z powodu dyskwalifikacji. Cztery lata później był już innym zawodnikiem. W trakcie zawodów na 20 km zajął 8 miejsce, jednak na dłuższym dystansie nie miał już sobie równych. Zdobył swoje pierwsze mistrzostwo olimpijskie z czasem 3:43:30.
Na kolejnej olimpiadzie w 2000 r. w Sydney Korzeniowski odniósł jeszcze większy sukces. W trakcie przygotowań do tej imprezy sportowiec postanowił spróbować sił również na krótszym dystansie. Charakteryzuje się on innym rodzajem wysiłku, ale jak sam stwierdził, postanowił zaryzykować, gdyż takie przygotowania mogły przynieść efekt również na 50 km. W trakcie wyścigu na 20 km Robert Korzeniowski prowadził większość dystansu, tracąc prowadzenie tuż przed metą i zajmując drugie miejsce. Jak się później okazało, jego rywal wyprzedził go w niedozwolony sposób, co poskutkowało dyskwalifikacją, a tym samym Polak został złotym medalistą. Na koronnym dystansie nie dawał już rywalom żadnych szans. Obronił tytuł w wspaniałym stylu i zdobył swój drugi złoty medal na tej samej imprezie.
Cztery lata później w Atenach nie startował już w wyścigu na 20 km zostając przy swoim koronnym dystansie. Z czasem 3:38:46 zdobył swój czwarty złoty medal olimpijski. Korzeniowski jest jedynym polskim sportowcem, który czterokrotnie zdobył złoto olimpijskie w konkurencjach indywidualnych. O jego wielkości świadczy też fakt, że żaden inny chodziarz na świecie nie zdobył nigdy na tej samej imprezie dwóch złotych medali na różnych dystansach, a także nie obronił zdobytego tytułu i to dwukrotnie.
Zawody rangi mistrzowskiej
Pierwszy dobry występ na zawodach rangi mistrzowskiej zaliczył w 1991 r. kiedy w trakcie Mistrzostw Europy zajął 4 miejsce (chód na 20 km). Pierwszy medal zdobył w czasie HME w Toronto (1993 r.), gdzie w chodzie na 5 km zajął drugie miejsce. Rok później w Helsinkach w trakcie zawodów rozgrywanych na stadionie zajął 5 miejsce (50 km), jednak jego forma sukcesywnie rosła. W 1998 r. w Budapeszcie oraz w 2002 r. w Monachium zdobył dwa złote medale na swoim koronnym dystansie.
Robert Korzeniowski osiągał sukcesy także w ogólnoświatowej rywalizacji. Był 7-krotnym uczestnikiem Mistrzostw Świata, zdobywając na nich brąz (Göteborg 1995 r.) oraz trzykrotnie złote medale w chodzie na 50 km (Ateny 1997 r., Edmonton 2001 r. oraz Paryż 2003 r.). W trakcie ostatnich z nich poza mistrzowskim tytułem z czasem 3:36:03 zdobył rekord świata, Polski, a także poprawił swoją życiówkę.
Sportowa emerytura
Mistrz olimpijski zakończył swoją karierę sportową 30 sierpnia 2004 r. i jak sam mówił, była to przemyślana decyzja spełnionego zawodnika. Dla Korzeniowskiego nie oznaczało to jednak zakończenia przygody ze sportem. Przez wiele lat był dyrektorem Cracovia Marathon i organizatorem mityngu chodziarskiego „Na rynek marsz”. Startował również amatorsko w zawodach biegowych.
W latach 2005-2009 pełnił funkcję szefa redakcji sportowej TVP 1 a następnie został dyrektorem TVP Sport. Miał też na swoim koncie współpracę z UEFA jako doradca marketingowy. Obecnie jest związany z rynkiem ubezpieczeń.
Życie prywatne
Trzykrotnie żonaty. Jego pierwsze małżeństwo z Agnieszką Korzeniowską rozpadło się w 2011 r. po dwudziestu latach, gdy Robert związał się z inną kobietą. Ostatecznie para rozwiodła się rok później. Korzeniowski z tego małżeństwa ma dwie córki – Angelikę i Rozalię.
Kolejną żoną olimpijczyka została Magdalena Kłys. W styczniu 2011 r. przyszedł na świat syn pary – Franciszek. W 2017 r. Korzeniowscy doświadczyli ogromnego dramatu jakim był pożar ich mieszkania. Magdalena wyniosła syna z płonącego domu i tym samym uratowała mu życie. Również i ten związek nie przetrwał, ponownie z powodu romansu, jaki Robert nawiązał w 2018 r. jeszcze w trakcie trwania małżeństwa. Trzeci ślub odbył się niedługo po orzeczeniu rozwodu, tym razem z Justyną Sobalą.
Ciekawostki
W 2012 r. wziął udział w 12 edycji telewizyjnego show „Taniec z gwiazdami”.
Siedem razy był w pierwszej trójce laureatów plebiscytu na najlepszego sportowca „Przeglądu Sportowego”, w tym dwukrotnie zajął pierwsze miejsce (1998, 2000 r.). Czterokrotnie wygrywał ranking „Złote kolce” na najlepszego polskiego lekkoatletę (lata 1990, 1996, 1997, 2000).
Trzykrotnie uhonorowany odznaczeniami państwowymi, m.in. Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, a także Kawalerskim oraz Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
O życiu Roberta Korzeniowskiego powstało kilka książek, m.in. wywiad rzeka Moja droga do mistrzostwa autorstwa Izabeli Barton-Smoczyńskiej.
Komentarze
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0; autor: Zorro2212
ok
ile zdobył złotych medali