codziennie nowe aktualizacje
Robert Koch życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Roberta Kocha
Niemiecki lekarz i mikrobiolog, naukowiec. Prekursor bakteriologii – jego prace przyczyniły się do odkrycia czynników i bakterii wywołujących śmiertelne choroby, takie jak gruźlica czy cholera.
Lata młodości
Robert Koch przyszedł na świat w Clausthal, 11 grudnia 1843 roku.
Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania zagadnieniami naukowymi.
W szkole średniej, którą ukończył w 1862 roku, wyróżniał się głównie w naukach ścisłych. Tego samego roku wstąpił na Uniwersytet w Getyndze, gdzie rozpoczął studia nauk przyrodniczych. Po trzech semestrach przeniósł się na medycynę, gdyż zapragnął zostać lekarzem. Dzięki badaniom nad strukturami nerwu macicy otrzymał pierwszą nagrodę naukową oraz możliwość nauki pod okiem Rudolfa Virchowa – znanego lekarza. W styczniu 1866 roku ukończył medycynę.
Kariera naukowa
Po studiach przez krótki czas Robert Koch pełnił funkcję asystenta w Szpitalu Ogólnym w Hamburgu. Karierę zawodową przerwała wojna niemiecko-francuska i wstąpienie na ochotnika do wojska. Po roku został lekarzem okręgowym w Wollstein (dzisiejszy Wolsztyn k. Poznania). Założył tam prywatne laboratorium, które pozwoliło mu na rozwój w dziedzinie mikrobiologii. Badania nad mikroorganizmami doprowadziły do stworzenia techniki pozwalającej na hodowlę bakterii; w tym czasie odkrył tzw. pałeczki wąglika. Odkrycie to zostało opublikowane w 1876 roku. Trzy lata później objął stanowisko lekarza rejonowego we Wrocławiu, a od 1880 roku mieszkał już w Berlinie. W 1885 Koch został mianowany dyrektorem Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie w Berlinie. Zrezygnował jednak z profesury, zostając dyrektorem Królewskiego Pruskiego Instytutu Chorób Zakaźnych.
Robert Koch w 1890 roku zaczął podawać chorym na gruźlicę tuberkulinę, która jednak okazała się lekiem nieskutecznym. Jednak w wyniku długoletnich prac nad gruźlicą i sposobem jej leczenia oraz odkrycia tuberkuliny (która — mimo że nie znalazła zastosowania w lecznictwie — jest szeroko wykorzystywana w diagnostyce gruźlicy i badaniu procesów uczuleniowych w tej chorobie), jego badania zostały nagrodzone. W 1905 roku Robert Koch otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Koch przeniósł się w 1906 roku do Afryki, gdzie pracował nad lekiem do tzw. śpiączki afrykańskiej.
Inne osiągnięcia i upamiętnienie
- Robert Koch w 1891 roku założył Królewski Pruski Instytut Chorób Zakaźnych w Berlinie. Po jego śmierci, zmieniono nazwę na Instytut Roberta Kocha;
- Od 24 marca 1892 obchodzony jest Światowy Dzień Gruźlicy, ustanowiony przez WHO. Tego dnia bakterie gruźlicy zostały przez Kocha odkryte;
- W 1908 roku Cesarz Wilhelm przyznał Kochowi 100 tysięcy marek oraz nominację na Tajnego Radnego Cesarza.
Rodzina
Był dwukrotnie żonaty. Pierwsze małżeństwo z Adolfine Jospehine Fraatz zakończyło się w 1893 roku. Mieli córkę Gertrudę. Tego samego roku Robert poślubił Hedwige Freiberg.
Zmarł 27 maja 1910 roku, w wyniku powikłań po przebytym zawale serca.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie - Fotografia umieszczona w książce Les Prix Nobel (1904), domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/
Komentarze