1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Robert Biedroń życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Roberta Biedronia

Robert Biedroń urodził się 13 kwietnia 1976 r. w Rymanowie. Jest polskim politykiem, samorządowcem, posłem. Założył partię Wiosna. Jest aktywnym działaczem ruchu LGBT.

Dzieciństwo i młodość

Jego rodzice to Helena i Zdzisława Biedroniowie. Robert wraz z bratem wychowywali się w rodzinie, gdzie codziennością była przemoc. 

Robert uczył się w technikum hotelarskim w Ustrzykach Dolnych, mieszkał tam w internacie. W tym czasie przechodził kryzys psychiczny związany z odkrywaniem swojej orientacji seksualnej. Szkołę ukończył w 1996 r., zdecydował się kontynuować naukę na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Wybrał studia politologiczne. Niedługo po rozpoczęciu studiów, podjął decyzję o dołączeniu do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, później w związku ze zmianami stał się członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Studia magisterskie ukończył 2003 r., zapisał się na doktorat na Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, ale ostatecznie go nie ukończył. Uczył się również w Szkole Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkole Praw Człowieka. 

Działalność na rzecz osób LGBT

Po studiach aktywnie działał na rzecz społeczności LGBT, został konsultantem organizacji praw człowieka w Polsce i poza jej granicami.

Wziął udział w pierwszej w Polsce paradzie równości, która odbyła się 1 maja 2001 r., kilka miesięcy później założył organizację Kampania Przeciw Homofobii, która miała walczyć z dyskryminacją i homofobią. Robert Biedroń przez osiem lat był prezesem KPH. 

W 2007 r. ukazała się jego książka Tęczowy elementarz, która poruszał kwestie związane ze społecznością LGBT. 

Działalność polityczna

Robert Biedroń jest zaangażowany w działalność wielu organizacji pozarządowych, w tym Fundacji Replika, Fundacji Równość. Prowadził otwarte debaty dla obywateli, z którymi rozmawiał o wizji Polski. Przewodniczy radzie Fundacji Trans-Fuzja. 

Po raz pierwszy wystartował w wyborach samorządowych w 2002 r., startował z listy SLD-UP, ubiegał się o miejsce w radzie Warszawy. Był to nieudany dla niego start, nie udało mu się uzyskać mandatu. Następnie, również bezskutecznie, wystartował w wyborach parlamentarnych w 2005 r. z listy SLD. Po kolejnej porażce zdecydował o wystąpieniu z partii. W kolejnych wyborach parlamentarnych w 2011 r. startował już w listy Ruchu Palikota. Tym razem uzyskał mandat posła. 

W 2013 r. pełnił funkcję członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Wspierał i był ekspertem wielu organizacji oraz instytucji zajmujących się prawami człowieka.

W trakcie swojej kadencji aktywnie wspierał prawa osób LGBT, prawa człowieka, równość kobiet i mężczyzn. Był postrzegany, jako pracowity, kulturalny poseł. Posłem został do 8 grudnia 2014 r., wtedy objął stanowisko prezydenta Słupska.

Podczas wyborów samorządowych zarzucano mu, że nie pochodzi z Słupska, nie zna miasta, jednak on sam uważał to za swój ogromny atut. W II turze wyborów zmierzył się z przedstawicielem Platformy Obywatelskiej, pokonał go, zdobywając 57,08%. Jednym z największych problemów, z którymi musiał się zmierzyć, było ogromne zadłużenie miasta. Dług Słupska po 4 latach jego kadencji zmniejszył się o ponad 250 mln złotych. Nie zdecydował się ubiegać o reelekcję w kolejnych wyborach. 

Powstanie Wiosny

W 2018 r. zapowiedział założenie nowej partii, przeprowadził szereg spotkań, dyskusji z obywatelami. Wnioski wypracowane w czasie spotkań stały się podwalinami do programu jego nowej partii. Wiosna oficjalnie została zaprezentowana 3 lutego 2019 r. 

Już z ramienia Wiosny wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego (2019 r.), uzyskał mandat europosła (pomimo wcześniejszych zapowiedzi, nie zrzekł się mandatu).

W wyborach parlamentarnych w 2019 r. Wiosna wystartowała w Komitecie Wyborczym razem z SLD i Lewicą Razem. Ostatecznie z Wiosny do sejmu weszło 19 posłów.

Robert Biedroń zapowiedział start w wyborach prezydenckich w 2020 r. 

Życie prywatne

Jest zdeklarowanym gejem, był pierwszym parlamentarzystą, który publicznie przyznał się do odmiennej orientacji seksualnej. Deklaruje się jako ateista. Związany od ponad 18 lat z Krzysztofem Śmiszkiem. 

Zna cztery języki obce: angielski, francuski, rosyjski i włoski. Jest aktywnym publicystą. Jego teksty można znaleźć między innymi w „Gazecie Wyborczej”, czy „Rzeczpospolitej”. 

Wybrana bibliografia

  • 2007: Tęczowy elementarz
  • 2016: Pod Prąd
  • 2018: Włącz Demokrację
  • 2018: Nowy rozdział

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

43 − = 42

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland. Autorem zdjęcia jest: Adrian Grycuk.