1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Reni Jusis życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Reni Jusis

Reni Jusis, a właściwie Renata Jusis, jest polską piosenkarką. Urodziła się 29 marca 1974 roku w Koninie.

Wykształcenie

W 1998 roku ukończyła studia na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Kariera

Swoją przygodę z profesjonalną muzyką rozpoczęła w 1993 roku od występu w musicalu Fatamorgana na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Podczas jednego z przedstawień została dostrzeżona przez producenta muzycznego Yaro, który zaproponował jej możliwość śpiewania w chórkach jego rockowego zespołu. Dla początkującej piosenkarki była to świetna okazja na poznanie świata show-biznesu. Szybko stała się pełnoprawną członkinią zespołu. Niedługo potem Reni poznała muzyka jazzowego, Michała Urbaniaka, który otoczył ją opieką artystyczną. Wspólnie nagrali kilka utworów, a dzięki rekomendacjom Urbaniaka Jusis i Yaro szybko podpisali swój pierwszy kontrakt na wydanie płyty. Krążek Yazzda ukazał się w 1997 roku, a partie wokalne wykonywała na nim młoda piosenkarka. Na płycie znalazły się takie przeboje jak Rowery dwa czy Dziś jest pełnia. Solowy album artystki ukazał się niecały rok później i nosił tytuł Zakręcona. Dzieło błyskawicznie osiągnęło sukces i zrobiło z Jusis jedną z najpopularniejszych piosenkarek tamtych czasów. Płyta została wyróżniona trzema Fryderykami, a pochodząca z niej tytułowa piosenka do dziś grana jest we wszystkich stacjach radiowych w Polsce.

Drugi solowy album Era Renifera ukazał się w 1999 roku i powtórzył sukces debiutu. Na kolejne dzieło fani musieli czekać dwa lata - trzecia płyta została wydana w 2001 roku i powstała we współpracy z Michałem Przytulą. Elektrenika zawierała piosenkę Kiedyś cię znajdę, która jest jedną z najsłynniejszych piosenek wokalistki. Jej kolejna studyjna płyta ukazała się w 2003 roku i zatytułowana była Trans Misja. Po wydaniu czwartego krążka Jusis zniknęła ze sceny muzycznej, czego powodem była chęć skupienia się na rodzinie i poświęcenia jej czasu. Kolejne krążki miały premiery w latach 2006 i 2009.

W 2020 roku artystka wzięła udział w programie SuperSTARcie, w którym zajęła ósme miejsce. Dwa lata po emisji programu nagrała swoją kolejną płytę studyjną zatytułowaną Bang!. Jej ostatnia płyta została wydana w 2018 roku i nosi tytuł Ćma.

Inne działalności

Reni słynie ze swojego zamiłowania do zdrowego i ekologicznego życia. W 2011 wydała książkę zatytułowaną Poradnik dla zielonych rodziców, która była zbiorem metod, jak wychowywać dzieci w zgodzie z ekologią.

W 2019 roku wzięła udział w dziesiątej edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami.

Życie prywatne

Piosenkarka spotykała się z producentem muzycznym Yarem, jednak niedługo po tym jak kariera Jusis nabrała tempa ich drogi zawodowe i prywatne się rozeszły. W 2008 roku artystka wyszła za mąż za Tomka Makowieckiego. Para ma dwoje dzieci - syna Teofila i córkę Gaję. Długo uchodzili za jedną z najbardziej zgranych par w show-biznesie, mimo że związek na początku wzbudzał kontrowersje. Szczególne zainteresowanie budziła różnica wieku między małżonkami, która wynosi 9 lat. Małżeństwo w 2019 roku postanowiło się rozwieść.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

26 + = 31

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Daniel Kruczynski