1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Rafał Trzaskowski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Rafała Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski jest polskim politykiem i politologiem. Urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie.

Wykształcenie

Jest absolwentem stosunków międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 1996 roku ukończył filologię angielską na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego i studia europejskie w Kolegium Europejskim w Natolinie. Był stypendystą Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz paryskiego Instytutu Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem. W 2004 uzyskał stopień naukowy doktora. Trzaskowski zna pięć języków obcych.

Kariera uniwersytecka

Od 1995 roku pracował jako nauczyciel języka angielskiego i tłumacz symultaniczny. Trzy lata później został wykładowcą w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, gdzie uczył do 2009 roku, a w roku 2000 – wykładał na Collegium Civitas. Był także analitykiem Centrum Europejskiego Natolin.

Kariera polityczna

Swoją karierę polityczną rozpoczął od bycia doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Europarlamencie. W 2009 roku startował z listy PO w wyborach do Parlamentu Europejskiego VII kadencji i został europarlamentarzystą. W latach 2013–2014 był ministrem administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska, a w latach 2014–2015 wiceministrem spraw zagranicznych ds. Unii Europejskiej i pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. Rady Europejskiej. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku z powodzeniem kandydował do Sejmu VIII kadencji z listy Platformy Obywatelskiej. Z parlamentu odszedł w 2018 roku, gdy wygrał wybory na prezydenta Warszawy. W wyborach prezydenckich stolicy pokonał Patryka Jakiego z PiS. Jego wizję stolicy Polski odzwierciedlało hasło Warszawa dla wszystkich, które podczas swojej kadencji starał się skutecznie realizować. W 2019 roku podpisał przygotowaną przez Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza Deklarację LGBT+, która zakłada, między innymi, realizację w stolicy postulatów społeczności LGBT+, wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej zgodnej ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia. Trzaskowski objął także patronatem warszawską Paradę Równości. Jego działania przysporzyły mu zarówno zwolenników, jak i przeciwników, krytyczne okazały się zwłaszcza niektóre środowiska polityczne.

Wybory 2020

W lutym 2020 roku został współtwórcą sztabu wyborczego Małgorzaty Kidawy-Błońskiej kandydującej na fotel prezydenta Rzeczypospolitej podczas wyborów prezydenckich 2020. W maju, gdy Kidawa-Błońska zrezygnowała z ubiegania się o to stanowisko, jej miejsce zajął właśnie Trzaskowski. Kandydat szybko podniósł notowania swojej partii w sondażach. W swoim programie wyborczym skupił się na trzech filarach: inwestycjach, zwłaszcza tych lokalnych, czystym powietrzu oraz równych szansach na rynku pracy i w edukacji. Zapowiedział, między innymi, wprowadzenie darmowych żłobków i przedszkoli oraz obiecał, że jako prezydent powoła pełnomocniczkę ds. kobiet i radę ds. kobiet.

Życie prywatne

Kandydat na prezydenta jest żonaty od 2002 roku. Swoją żonę, Małgorzatę, poznał podczas studiów w Natolinie. Wspólnie mają dwójkę dzieci, Aleksandrę i Stanisława.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + 2 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Adrian Grycuk.