1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Rafał Majka życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Rafała Majki

Kolarz Polski, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, w 2016 roku oraz trzykrotny zwycięzca etapów wyścigu Tour de France. Urodzony 12 września 1989 roku.

Kariera

Rafał Majka swoje pierwsze kroki w kolarstwie stawiał w klubie WLKS Krakus Swoszowice. Ukończył Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy. Pierwszą profesjonalną drużyną,
w barwach której zaczął zawodowo jeździć Polak, było Saxo Bank z Danii, którą zasilił w lutym 2011 roku. Obiecujący początek kariery przerwała w 2012 roku kontuzja kolana.
Pierwszy występ w Giro d’Italia, Majka zaliczył w 2013 roku. Debiut zakończył na siódmym miejscu w klasyfikacji generalnej. Tego samego roku kolarz zajął także drugie miejsce
w wyścigu Mediolan-Turyn oraz trzecie w Giro d’Lombardia.

19 lipca 2014 roku, jako zawodnik Tinkoff-Saxo, odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w etapie wyścigu Tour de France. Wygrywając etap stał się drugim Polakiem w historii, który tego dokonał. Pięć dni później został zwycięzcą klasyfikacji górskiej.
Tego samego roku Rafał Majka zwyciężył w klasyfikacji generalnej Tour de Pologne.
W roku 2015 Majka ponownie wygrał etap wyścigu Tour de France. Tego samego roku został pierwszym Polakiem, który stanął na podium klasyfikacji generalnej wyścigu Vuelta a Espana.
24 lipca 2016 powtórzył osiągnięcie z 2014 roku i został zwycięzcą klasyfikacji górskiej podczas Tour de France. Miesiąc później stanął na najniższym stopniu podium w wyścigu ze startu wspólnego, podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Rok 2017 to kolejne osiągnięcia polskiego kolarza, który zwyciężał etapy wyścigów Tour of California, wygrał w klasyfikacji generalnej Tour of Slovenia oraz zajął drugie miejsce w Tour de Pologne. W końcówce sezonu wygrał swój pierwszy etap w wyścigu Vuelta a Espana. W tym czasie jeździł w barwach klubu Bora-Hansgrohe. Pozostał w nim do 2020 roku, by
wraz z 1 stycznia 2021 zasilić UAE Team Emirates.

Wybrane osiągnięcia

  • Trzykrotne zwycięstwo w etapie Toru de France, w latach 2014 oraz 2015 oraz dwukrotne zwycięstwo w klasyfikacji górskiej;
  • Brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku;
  • Dwukrotne zwycięstwo etapu Vuelta de Espana, w latach 2017 i 2021;
  • Srebrny Krzyż Zasługi (16 października 2014, odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, za zasługi dla polskiego kolarstwa, za znaczące osiągnięcia sportowe.

Życie prywatne

Kolarz jest żonaty z Magdaleną Kowal, którą poślubił w 2014 roku. W lutym 2017 roku urodziło im się pierwsze dziecko – córka. W 2020 roku przyszedł na świat ich syn.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - Rafal Majka - Praca własna, licencja CC BY-SA 4.0