1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Potwór z Florencji życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie gorszym przestępcą?

Biografia i życiorys Potwora z Florencji

Potwór z Florencji urodził się 7 stycznia 1925 roku. Jego prawdziwe imię i nazwisko to Pietro Pacciani. Grasował na ulicach Florencji i w jej okolicy w latach 1968-1985. Mordował pary, kochające się w samochodach na poboczach ulic, polnych drogach, czy też na toskańskich zaciemnionych wzgórzach.

Ofiary

Ofiarami Potwora z Florencji były zakochane pary, które szukały intymności w zacisznych miejscach w swoich samochodach. W ciągu 17 lat Potwór zabił 16 osób. Miał określony styl działania. Wypatrywał swoje ofiary. Strzelał do nich z pistoletu. Celował najpierw do mężczyzny, później do kobiety, którą następnie wyciągał z samochodu. Ciało kobiety w okrutny sposób okaleczał nożem, szczególnie w okolicach piersi i narządów płciowych.

Śledztwo

Policjanci robili wszystko, co w ich mocy, aby złapać sprawcę. Po pierwszej zbrodni podejrzenia padły na ratownika medycznego – Enzo Spallettiego. Opowiadał on o morderstwie, zanim informacja została rozpowszechniona przez policję czy dziennikarzy. Spalletti został zatrzymany, lecz w czasie jego aresztu dochodzi do kolejnej zbrodni. Podejrzany zostaje uniewinniony.

Profil mordercy

Florencja zaczyna żyć w strachu. Dochodzi do kolejnych brutalnych morderstw. Włoscy śledczy powołują specjalną grupę Squadra Anti-Mostro. Badania łusek znalezionych w miejscach zbrodni, potwierdziły, że Potwór z Florencji zawsze używał tej samej broni – pistoletu beretta 22.

Ustalono również, że zbrodniarz był praworęczny. Nóż trzymał właśnie w prawej ręce. Nigdy nie gwałcił swoich ofiar.

Przełom w śledztwie

Dopiero 6 lat po ostatniej zbrodni policja wpada na trop Pietro Piaccianiego, który odsiadywał właśnie wyrok za gwałt swoich córek. Mężczyzna miał kryminalną przeszłość, zabił kochanka narzeczonej, a następnie zgwałcił ją przy jego zwłokach.

Psychologowie uważali, że Piacciani miał wszystkie cechy seryjnego mordercy. Ponadto w jego domu znaleziono powycinane z gazet artykuły o Potworze z Florencji oraz przedmioty, które należały do niektórych ofiar.

Wyrok

1 listopada 1994 roku Potwór z Florencji – Pietro Piacciani, usłyszał wyrok. Został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Udowodniono mu wtedy 7 zbrodni, nie udało się oskarżyć go o dwa zabójstwa z 1968 roku.

Dwa lata później prawnik Potwora z Florencji wniósł apelację, dzięki czemu udaje się oczyścić Pietro z zarzutów. Jeszcze tego samego roku sąd najwyższy cofa uniewinnienie. W ogrodzie oskarżonego znaleziono broń, do której pasowały pociski pozostawione w miejscach zbrodni. Dodatkowo sąd oskarża dwóch mężczyzn, Mario Vanniego oraz Giancarla Lottiego, o współudział w zbrodniach. W związku z nowymi dowodami miał rozpocząć się kolejny proces. Pietro Piacciani jednak go nie doczeka, umiera 22 lutego 1998 roku.  

Mario Vanni zostaje skazany na dożywocie. Umiera w więzieniu w 2009 roku. Giancarla Lottiego skazano na 26 lat pozbawienia wolności. Lotti zmarł na raka w 2002 roku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

75 − = 67

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu it.wikipedia.org. Zdjęcie należy do domeny publicznej. Autorem jest Archivi Alinari.