1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Grzegorz Krychowiak życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piłkarzem?

Życiorys i biografia Grzegorza Krychowiaka

Grzegorz Krychowiak – piłkarz grający na pozycji defensywnego pomocnika, członek reprezentacji Polski, uczestnik ME 2016 i MŚ 2018 w piłce nożnej.

Dzieciństwo i początki

Grzegorz Krychowiak urodził się 29 stycznia 1990 r. w Gryficach. Wychowywał się w Mrzeżynie w województwie zachodnio-pomorskim. Ma dwóch braci i choć początkowo podobno nie pałał miłością do sportu, pasją do piłki nożnej zaraził go jeden z nich. W rodzinie Krychowiaka w piłkę nożną gra także jego kuzynka, Dorota. Pierwsze treningi piłkarskie Grzegorz rozpoczął w lokalnym Orle Mrzeżyno, przechodząc później do Żaków 94 Kołobrzeg, Stali Szczecin i Arki Gdynia, gdzie grał w drużynach juniorskich. Mając 16 lat wyjechał do akademii piłkarskiej francuskiego klubu Girondins Bordeaux. Przez kolejne dwa sezony pozostawał w zespole juniorskim, podpisując swój pierwszy zawodowy kontrakt w 2007 r. Rok później dołączył do rezerw drużyny seniorskiej.

Kariera klubowa

W trakcie kontraktu z klubem w Bordeaux został wypożyczony do innej III ligowej drużyny, Stade de Reims i pozostawał tam w sezonach 2009-2011. Po powrocie do Bordeaux został ponownie wypożyczony, tym razem do FC Nantes. Sezon 2012/13 Grzegorz rozpoczął ponownie w barwach klubu z Reims, ale już jako pełnoprawny zawodnik. Razem z drużyną awansował do najwyższej ligi francuskiej. Do 2014 r. rozegrał w klubie 72 mecze, strzelając 8 bramek.

Przechodząc w lipcu 2014 r. do hiszpańskiego klubu Sevilla FC, rozpoczął jeden z ważniejszych etapów kariery piłkarskiej. Już w debiutanckim meczu Krychowiak zebrał dobre recenzje, a strzelane przez niego bramki często przesądzały o wyniku meczu. W trakcie pobytu w klubie zdobywał dwukrotnie puchar Ligii Europy i grał w Lidze Mistrzów. Hiszpańskie i polskie media, oceniając jego grę nazywały go maszyną, chwaląc zarówno za grę ofensywną, jak i defensywną. W barwach Sevilli Grzegorz rozegrał łącznie 90 spotkań, strzelając 5 bramek i zaliczając 6 asyst.

Przeprowadzka do Paryża

W 2016 r. Krychowiak podpisał 5-letni kontrakt z francuskim Paris Saint Germain. Kwota transferu wyniosła 30 milionów euro, co w tamtym czasie uczyniło z niego najdroższego polskiego zawodnika. Mimo znanego trenera, za którym przeszedł z Sevilli, Grzegorz nie przebił się do podstawowego składu i rozgrywał pojedyncze spotkania. Przez to rok później zdecydował się na wypożyczenie do angielskiego klubu West Bromwich Albion (gdzie rozegrał 31 meczy w porównaniu do 19 w barwach PSG sezon wcześniej). W 2018 r. przy braku poprawy sytuacji w klubie i narastającej z tego powodu frustracji podpisał kolejny kontrakt wypożyczenia, tym razem z moskiewskim klubem Lokomotiv, z możliwością przejścia do niego jako zawodnik. Po pomyślnym sezonie 2018/2019 i dobrych występach, Krychowiak jak sam przyznawał w wywiadach, nie zastanawiał się nad zostaniem w Moskwie, gdyż oprócz solidnego treningu może tam występować i strzelać bramki jak wcześniej w Sevilli. Obecny kontrakt ma do 2022 r.  

Kariera reprezentacyjna

Pierwsze powołanie do drużyny juniorskiej U-20 Grzegorz otrzymał w 2007 r., mając 17 lat. Grał na Mistrzostwach Świata w tej kategorii wiekowej. Debiutując w meczu z Brazylią zdobył pierwszą i jedyną bramkę, decydującą o wyniku spotkania. Przez krótki czas był również w drużynie U-21. Powołanie do seniorskiej reprezentacji Polski dostał końcem 2008 r., stając się jednym z młodszych zawodników debiutujących w drużynie. Do tej pory rozegrał 65 spotkań w tym na ww. wspomnianych ME w 2016 r. i MŚ w 2018 r.

Życie prywatne

W 2015 roku Krychowiak ukończył studia na kierunku „organizacja klubów sportowych”, co w przyszłości umożliwi mu podjęcie pracy na stanowisku dyrektora sportowego. Jest równocześnie pasjonatem mody, w Warszawie działa założony przez niego butik z garniturami szytymi na miarę.

Od kilku lat związany z francuską modelką Célią Jaunat. Włada kilkoma językami obcymi.

Ma 186 cm wzrostu.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

33 − = 28

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org, wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0, autor: Екатерина Лаут