1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Szczepan Twardoch życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Szczepana Twardocha

Szczepan Twardoch to polski pisarz, publicysta i znawca kultury śląskiej. Urodził się 23 grudnia 1979 roku w Żernicy. Za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia – Nagrodę Nautilus, Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, Paszport „Polityki”, Nagrodę Czytelników Literackiej Nagrody Nobla, czy też Nagrodę Kościelskich.

Życie prywatne

Szczepan Twardoch studiował socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku. Prywatnie interesuje się bronią oraz tożsamością narodowościową. Specjalizuje się w kulturze śląskiej oraz języku śląskim. Zawsze marzył o byciu pisarzem, po którego książki chętnie sięgają czytelnicy.

Twórczość

Szczepan Twardoch swoje utwory publikował w licznych gazetach „Frondzie”, „Życiu” , „44/Czterdzieści i cztery”, „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, a także „Wysokich Obcasach Extra”. Książki, za które został nagrodzony, to Wieczny Grunwald, Morfina oraz Drach. Olbrzymim zainteresowaniem cieszą się również jego powieści – Król i Królestwo.

W jego książkach pojawia się skomplikowana konstrukcja, która zaskakuje, ale jednocześnie jest pełna logiki. Twardoch zestawia ze sobą świat realny ze światem fantastycznym, a to, co się wydarzyło naprawdę z historią alternatywną. Swoją twórczością zmusza do przemyśleń nad światem przedstawionym w utworze, ale i tym, w którym żyjemy.

Morfina

Powieść, za którą Szczepan Twardoch otrzymał najwięcej wyróżnień i nominacji, to Morfina. Jej głównym bohaterem jest podporucznik Konstanty Willemann. Jego matką jest Ślązaczka, ojcem zaś Niemiec. Chłopak zostaje wychowany przez matkę w duchu polskości. Konstanty jednak poszukuje swojej tożsamości, zastanawia się kim naprawdę jest – Polakiem czy Niemcem.

Willemann prowadzi hulaszczy tryb życia, uzależniony jest od morfiny. W jego życiu pojawiają się różne kobiety. Spotkania z nimi nie pomagają w odnalezieniu własnej tożsamości, przy każdej z kobiet Konstanty czuje się kimś innym.

Bohater jest wykreowany przez Szczepana Twardocha na człowieka, który posiada słabości, toczy walkę z życiem. Jest to portret małego człowieka uwikłanego w wielką historię.

Wybrane utwory

  • Obłęd rotmistrza von Egern (2005)
  • Sternberg (2007)
  • Prawem wilka (2008)
  • Wieczny Grunwald. Powieść zza końca czasów (2010)
  • Tak jest dobrze (2011)
  • Morfina (2012)
  • Drach (2014)
  • Król (2016)
  • Ballada o pewnej panience (2017)
  • Królestwo (2018)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

44 − 39 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons.