codziennie nowe aktualizacje
Piotr Lisek życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Piotra Liska
Polski lekkoatleta, tyczkarz. Wielokrotny medalista mistrzostw świata, Europy i Polski. Aktualny absolutny rekordzista kraju w długości skoku.
Początki
Urodził się 16 sierpnia 1992 r. w Dusznikach – wsi położonej w województwie wielkopolskim. Jest jedynakiem. Już od najmłodszych lat cechował się niespożytą energią w trakcie zabaw, a jego mama widząc potencjał syna, zachęciła go do spróbowania swoich sił w sporcie.
Początkowo zaczął trenować biegi przełajowe i skok wzwyż, a jego pierwszym trenerem został wujek. Co ciekawe, pierwsze wykonane przez Piotra skoki były techniką flop, używaną przez profesjonalnych zawodników tej dyscypliny. Chłopiec zrobił to intuicyjnie, a wcześniej podpatrzył taki sposób skoku w telewizji. Nie został jednak w tej dyscyplinie ze względu na dość niski wzrost i zbyt atletyczną sylwetkę, co okazało się przydatne w skoku o tyczce.
Kariera juniorska
Pierwsze próby skoków z tyczką zaliczył w 2006 r. jako 14-latek. Zaczął trenować w poznańskim klubie Olimpia pod okiem Krzysztofa Dziamskiego. W tym samym roku wystąpił w mistrzostwach Polski młodzików (U16). Medal na większej imprezie zdobył trzy lata później, gdy stanął na najniższym stopniu podium w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. W najlepszej próbie z tego roku zaliczył wysokość 4,42 m.
W kolejnych latach Lisek stopniowo progresował swoje wyniki, by w 2011 r. jako 19-latek zdobyć brązowy medal halowych mistrzostw Polski seniorów.
Pierwsze starty seniorskie
Trener Piotra widząc potencjał drzemiący w zawodniku pomógł mu w przeniesieniu się do nowopowstającego Ośrodka Skoku o Tyczce w Szczecinie. Założycielami tego klubu byli Monika Pyrek i jej mąż Norbert Rokita, oraz trener tyczkarki Wiaczesław Kaliniczenko. Piotr Lisek trafił pod jego skrzydła w 2012 r., tuż po ukończeniu szkoły średniej (jest absolwentem liceum rolniczego).
Początki w nowym mieście i klubie nie były łatwe. Sportowiec przez kilka lat mieszkał w 20-metrowym pomieszczeniu znajdującym się w budynku stadionu. Niewielki pokój z częścią kuchenną służył mu za miejsce do nauki i odpoczynku. Dla samego Piotra to jednak nie było nic nadzwyczajnego i nie traktował tych warunków jako wielkiego problemu. Całą swoją energię i zaangażowanie kierował w stronę skoków, a ta solidna praca zaczęła przynosić efekty.
Mistrzostwa Polski
Talent i potencjał Liska dał o sobie znać w niedługim czasie po przejściu do szczecińskiego klubu. W trakcie halowych mistrzostw Polski w 2012 r. zajął piąte miejsce, kilka miesięcy później na otwartym stadionie zdobył srebro pokonując poprzeczkę na wys. 5,30 m. Nie były to jednak dobre zawody – badania antydopingowe wykazały, że we krwi tyczkarza znajdowała się niedozwolona substancja. Znajdowała się ona w napoju energetycznym powszechnie dostępnym na rynku, który Lisek otrzymał od kolegi, nieświadomy faktycznego składu. Mimo to, komisja okazała się nieubłagana, a zawodnik otrzymal półroczną dyskwalifikację z zawodów i stracił medal. Władze klubu uwierzyły zawodnikowi, który przez ten okres czasu ciężko trenował, aby powrócić do rywalizacji na najwyższym poziomie.
W MP seniorów stawał na podium cztery razy. W 2017 r. sięgnął po złoto, dwukrotnie zdobył srebro – w 2014 (ex aequo z Pawłem Wojciechowskim) i w 2018 r., raz stanął na najniższym stopniu podium – w 2015 r. Więcej miejsc medalowych zdobył w trakcie zawodów rozgrywanych na hali. Sześć razy stawał na najwyższym stopniu podium (2013, 2015, 2017-2019, 2021) oraz dwa razy zajął trzecie miejsce (2011, 2016).
W 2015 r. zakończył współpracę z dotychczasowym trenerem, Kaliniczenką. Jak sam przyznawał, przyczyną były ich trudne charaktery, które uniemożliwiały im owocną współpracę. Nowym trenerem Piotra został Marcin Szczepański, panowie współpracują razem do dziś.
Rekordy
Swoimi skokami kilkukrotnie poprawiał rekord Polski zarówno w hali jak i na stadionie. Pierwszy z nich uzyskał w 2015 r. (5,90 m.), dwa lata później w Poczdamie osiągnął magiczną dla wielu zawodników granicę sześciu metrów i tym samym poprawił rekord na hali. Lisek jest także autorem najwyższego skoku w Polsce wykonanego na stadionie. Podczas mitingu w Monako w 2019 r. uzyskał wysokość 6,02 m.
Mistrzostwa Europy
W trakcie swojej dotychczasowej kariery wielokrotnie stawał na podium mistrzostw Starego Kontynentu rozgrywanych na hali. Pierwszy, brązowy medal zdobył w 2017 r., dwa lata później skokiem o wys. 5,85 m. wywalczył tytuł mistrzowski. W 2019 r. zdobył srebro, a trakcie ostatnich HME rozgrywanych w Toruniu ponownie otrzymał brąz.
Mistrzostwa Świata
Do największych sukcesów tyczkarza należą również trofea zdobyte w mistrzostwach świata. W fenomelnalnym sezonie w 2017 r. zdobył tytuł wicemistrzowski na otwartym stadionie skacząc 5,89 m. W swoim dorobku ma jeszcze dwa brązowe medale – z 2015 i 2019 r.
W rywalizacji halowej dwukrotnie stawał na najniższym stopniu podium – w 2016 i 2018 r.
Życie prywatne, ciekawostki
Od wielu lat związany jest z Aleksandrą Wiśnik (również tyczkarką, obecnie już po zakończeniu kariery sportowej). Para pobrała się w październiku 2016 r. W drugiej połowie 2019 r. przyszła na świat ich córka Liliana. Jak obydwoje przyznawali w wywiadach starają się wychować córkę przede wszystkim na dobrego człowieka, bez presji na wybór konkretnej drogi życiowej, chociaż cieszyliby się gdyby w przyszłości wybrała skoki o tyczce.
Zawodnik jest znany ze swojego energetycznego zachowania w trakcie zawodów, równocześnie jest prostolinijnym i szczerym człowiekiem (jak sam mówi w wywiadach, czasem potrafi powiedzieć kilka słów za dużo), lubianym przez kibiców.
Lubi aktywne spędzanie czasu wolnego: biegi, sporty wodne, majsterkowanie przy drewnie.
Ma 194 cm wzrostu i waży ok. 94 kg.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0; autor zdjęcia: Zorro2212
Komentarze