1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Duffy życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Duffy

Duffy, a właściwie, Aimee Anne Duffy, jest walijską piosenkarką. Urodziła się 23 czerwca 1984 roku w Bangor.

Kariera

Gdy miała 15 lat zaczęła śpiewać w różnych lokalnych zespołach. W 2003 roku zgłosiła się do walijskiego talent show o nazwie Wawffactor, w którym ostatecznie zajęła 2. miejsce, przegrywając z Lisą Pedrig. Już rok później nagrała minialbum z trzema utworami oraz nagrała dwa utwory na płytę See You in the Morning. W 2007 roku podpisała kontrakt z wytwórnią A&M Records, a następnie wystąpiła w programie Later with Jools Holland w BBC Two, dzięki czemu zaprezentowała swój talent szerszej publiczności. Rok później początkująca artystka wydała swój debiutancki album zatytułowany Rockferry. W tym samym roku ukazał się nowy singiel Duffy, który sprawił, że piosenkarka znalazła się w centrum zainteresowania muzycznych mediów. Mowa tu o piosence Mercy, która natychmiast stała się hitem osiągającym najwyższe miejsce na listach przebojów największych stacji radiowych na świecie. Debiutancka płyta dziewczyny stała się najlepiej sprzedającym albumem w 2008 roku w Wielkiej Brytanii i znalazła się na czwartym miejscu pod względem najlepiej sprzedających się albumów w 2008 roku na świecie. Duffy za swoje dzieło zgarnęła też statuetkę Grammy za najlepszy album pop oraz trzy nagrody BRIT, w tym dla najlepszej płyty i brytyjskiej artystki. W 2010 roku wokalistka wydała drugi album, Endlessly, utrzymany muzycznie w klimatach lat 60., który niestety nie powtórzył sukcesu pierwszej płyty. Niedługo później Duffy ogłosiła zawieszenie kariery na dwa lata. Zniknęła jednak na dużo dłużej. Od 2017 roku przestała udzielać się też w mediach i na portalach społecznościowych.

Porwanie

Kariera piosenkarki zakończyła się bardzo niespodziewanie. Do 2020 roku Duffy była nieobecna w mediach, nie pracowała też nad nowymi piosenkami i materiałem do płyty. Dopiero w zeszłym roku kobieta postanowiła ujawnić, co działo się z nią przez ten czas. Pod koniec lutego wokalistka po raz pierwszy zamieściła w social mediach poruszający wpis, w którym podzieliła się się dramatycznymi wspomnieniami i zdradziła, że padła ofiarą gwałtu. Przyznała, że została wywieziona do obcego kraju, odurzana i przetrzymywana wbrew własnej woli przez kilka dni. Opowiedziała też o traumie i myślach samobójczych, które pojawiły się po czterotygodniowym zaginięciu. W długim wpisie wyjaśniła też, to będzie jej jedyne oświadczenie w tej sprawie.

Życie prywatne

Życie prywatne młodej wokalistki jest przez nią bardzo chronione. Nie są znane fakty z jej życia osobistego ani to, czy jest obecnie w związku. Oprócz jednego postu, w którym opublikowała swoje wyznanie na temat traumatycznych wspomnień, Duffy nie jest też aktywna w mediach społecznościowych.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

25 − = 19

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: José Goulão