1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Pezet życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Pezeta

Pezet, a właściwie Jan Paweł Kapliński, jest polskim raperem. Urodził się 18 kwietnia 1980 roku w Warszawie.

Kariera

Muzyką zaczął interesować się już jako nastolatek. W 1998 roku wraz z Marcinem Doneszem Onarem, założył zespół o nazwie Płomień 81. Wspólnie nagrali swój debiutancki utwór zatytułowany Ursynów 99., a w 1999 roku ukazała się ich pierwsza profesjonalna płyta Na zawsze będzie płonął. Muzycy zostali dostrzeżeni przez branżę i zaczęli być zapraszani do współpracy przez mniej lub bardziej znanych raperów. Talent młodych hip-hopowcóe docenił między innymi DJ 600V, który zaprosił ich do nagrań swojego krążka Szejsetkilovolt. Rok później został wydany drugi album pt. Nasze dni, w którym gościnnie pojawili się tacy goście jak: Waco, Stasiak, Fenomen i młodszy brat Pezeta – Małolat. Następnie duet Pezeta i Onara zawiesił współpracę na kilka lat, a każdy z panów postanowił pójść własną ścieżką kariery. Ponownie współpracowali w 2005 roku przy krążku Historie z sąsiedztwa. Ich czwarty album ukazał się dopiero w 2020 roku.

W międzyczasie Pezet brał udział w wielu bitwach freestyle'owych i nawiązał współpracę z hiphopowym producentem Noonem. Razem stworzyli album Muzyka klasyczna, który został świetnie przyjęty zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków. W 2004 roku pojawiła się kolejna płyta duetu zatytułowana Muzyka poważna, która niestety nie powtórzyła sukcesu poprzedniej.

W 2007 roku Pezet rozpoczął karierę solową, wydając płytę Muzyka rozrywkowa. Kolejny album noszący tytuł Radio Pezet. Produkcja Sidney Polak ukazał się w 2012 roku, a singlem promującym to wydawnictwo był Co mam powiedzieć. Utwór stał się dużym przebojem i przez długi czas był obecny na antenach stacji radiowych. We wrześniu 2019 roku raper wydał kolejny solowy album zatytułowany Muzyka współczesna. Dzieło uzyskało status platynowej płyty oraz nominację do Fryderyka 2020 w kategorii „Album Roku Hip Hop”.

Inne działalności

W 2006 roku Pezet prowadził program Rap fura w stacji Viva Polska. Od 2010 roku jest właścicielem wytwórni muzycznej Koka Beats. Jest również właścicielem marki odzieżowej Koka. W 2013 roku został prowadzącym audycji Muzyka Nowoczesna na antenie rbl.tv.

Życie prywatne

Raper jest osobą chroniącą swoje życie osobiste i rzadko wypowiada się na jego temat. Wiadomo, że w przeszłości miał żonę i ma córkę. Przez pewien czas był w związku z aktorką Katarzyną Pyszyńską. Do rozstania doszło na początku 2021 roku i nie wiadomo, czy obecnie serce muzyka jest zajęte.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

53 + = 54

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Paweł Kociszewski