1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Lana Del Rey życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Lany Del Rey

Lana Del Rey, a właściwie Lizzie Grant, jest amerykańską piosenkarką. Urodziła się 21 czerwca 1985 roku w Nowym Jorku.

Kariera

Swoją karierę w branży muzycznej rozpoczęła od wydania płyty pod pseudonimem Lizzy Grant. Wydawnictwo nie odniosło jednak żadnego sukcesu i przeszło bez echa. Dopiero rok 2010 sprawił, że muzykę zdolnej artystki poznało szersze grono osób. Lana opublikowała wtedy w sieci kilka utworów, takich jak Video Games, Blue Jeans czy Summertime Sadness, które zdobyły dużą popularność i błyskawicznie powiększały grono fanów piosenkarki. W 2012 roku ukazała się jej pierwsza płyta nagrana pod pseudonimem Lana Del Ray i nosiła tytuł Born to die. Dzieło szybko pokryło się platyną w wielu państwach na świecie, a piosenkarka zyskała ogólnoświatowy rozgłos.

Druga płyta, Ultraviolence, ukazała się latem 2014 roku i umocniła pozycję artystki na rynku muzycznym. Płyta zawierała takie utwory jak: Shades of CoolUltraviolence oraz West Coast. Piosenki Lany zaczęto chętnie wykorzystywać na ścieżkach dźwiękowych do filmów, między innymi: Wielki Gatsby, Young and Beautiful czy Wielkie oczy. Kolejna płyta Lany - Honeymoon - powtórzyła sukcesy swoich poprzedniczek. W 2017 roku pojawił się krążek Lust for Life nagrany z gościnnym udziałem, między innymi, The Weeknda. Dwa lata później wydała płytę Norman Fucking Rockwell, a w 2021 kolejną - zatytułowaną Chemtrails over the Country Club. W tym samym roku artystka wydała tomik poezji zatytułowany Violet robi mostek na trawie.

Lana Del Ray uznawana jest za jedną z najciekawszych postaci w branży muzycznej. Kobieta od początku swojej działalności intryguje i prezentuje coraz to nowe pokłady kreatywności i inspiracji. Każda kolejna płyta pokazuje coś innego, zachowując jednak spójność z całością twórczości artystki. Lana szybko weszła do grona najbardziej cenionych amerykańskich gwiazd.

Życie prywatne

O życiu prywatnym Lany nie wiadomo zbyt wiele, a ona sama rzadko się o nim wypowiada. Wiadomo, że w przeszłości spotykała się z kilkoma mężczyznami ze świata show biznesu, między innymi z: Marilynem Mansonem, Jamesem Franco, G-Eazym czy Mobym. Obecnie związana jest z Seanem Larkinem.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Justin Higuchi