1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Paweł Edmund Strzelecki życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym podróżnikiem?

Paweł Edmund Strzelecki - biografia i życiorys

Paweł Edmund Strzelecki to polski odkrywca, podróżnik, geolog i geograf. Urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie. Prowadził liczne badania geologiczne w Australii, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Jego imieniem w Australii nazwano rzekę, pustynię, górę, 2 szczyty, a także rezerwat przyrody.

Lata młodości

Paweł Edmund Strzelecki  pochodził z niezamożnej rodziny szlacheckiej. Jako mały chłopiec marzył o wielkich podróżach. Niestety, sytuacja finansowa rodziny przez długi czas nie pozwalała mu na spełnianie marzeń. Strzelecki postanowił, aby w celach zarobkowych wyjechać na wschód Polski, gdzie przez kilka lat zajmował się majątkiem księcia Franciszka Sapiehy.

Pieniądze, które zarobił, odkładał na swoje wyprawy. Dodatkowo Strzelecki i Sapieha przez ten czas zżyli się z sobą, a ich przyjaźń trwała aż do śmierci księcia. Franciszek zapisał przyjacielowi swój majątek, dzięki czemu Strzelecki mógł zrealizować marzenia.

Opuszczenie Polski

Jednak na początku lat 30. XIX wieku Paweł Edmund Strzelecki postanowił wyjechać z kraju. Początkowo przebywał we Francji, następnie przeniósł się do Anglii, to w tych państwach rozwijał swoją pasję do geografii i geologii.

Dookoła świata

8 czerwca 1834 roku wypłynął z Liverpoolu w stronę Ameryki Północnej. Był to początek jego podróży dookoła świata. W Ameryce Północnej prowadził badania geologiczne i mineralogiczne. Dodatkowo, nad jeziorem Ontario odkrył złoża rud miedzi. W Stanach Zjednoczonych badał również góry Appalachy, a w Meksyku i na Hawajach wulkany.

Kolejnym celem jego podróży była Ameryka Południowa, gdzie robił pomiary meteorologiczne. Odwiedził wtedy również Argentynę, Brazylię, Chile, Peru i Urugwaj.

Z Ameryki Południowej Strzelecki udał się do Australii. Tu badał Góry Śnieżne, dodatkowo zdobył ich najwyższy szczyt i nazwał go Górą Kościuszki. W Australii badacz odkrył także złoża węgla kamiennego i brunatnego, złota, ropy naftowej i rud miedzi.

Podróż Pawła Edmunda Strzeleckiego trwała 9 lat. Przez ten czas odwiedził 6 kontynentów – wszystkie, poza Antarktydą, która nie była wtedy znana.

Powrót do Anglii

W 1843 roku podróżnik powrócił do Anglii. Został tu uhonorowany licznymi medalami i orderami. Otrzymał m.in. Złoty Medal Odkrywców, Order Łaźni, a także Order Imperium Brytyjskiego.

Strzelecki napisał i wydał książkę, poświęconą fizycznemu opisowi Australii – Fizyczny opis Nowej Południowej Walii i Ziemi van Diemena. Została ona doceniona przez wielu naukowców, którzy chętnie czerpali z niej wiedzę.

Śmierć

Paweł Edmund Strzelecki zmarł na raka wątroby w 1873 roku w Londynie. Pochowano go na cmentarzu Kensal Green. W 1997 roku jego prochy przeniesiono do Krypty Zasłużonych Wielkopolan, znajdującej się w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

Kalendarium badań

  • 1834-1835 – badania w Ameryce Północnej
  • 1836 – badania w Ameryce Południowej
  • 1838 – badania na Hawajach i wyspach Polinezji
  • 1839-1843 – badania w Australii

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie należy do domeny publicznej.