1762 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Paweł Edmund Strzelecki życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym podróżnikiem?

Biografia i życiorys Pawła Edmunda Strzeleckiego

Paweł Edmund Strzelecki to polski odkrywca, podróżnik, geolog i geograf. Urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie. Prowadził liczne badania geologiczne w Australii, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Jego imieniem w Australii nazwano rzekę, pustynię, górę, 2 szczyty i rezerwat przyrody.

Lata młodości

Paweł Edmund Strzelecki  pochodził z niezamożnej rodziny szlacheckiej. Jako mały chłopiec marzył o wielkich podróżach. Niestety sytuacja finansowa rodziny przez długi czas nie pozwalała mu na podróżowanie. Strzelecki postanowił, w celach zarobkowych, wyjechać na wschód Polski.

Tu przez kilka lat zajmował się majątkiem księcia Franciszka Sapiehy. Pieniądze, które zarobił, odkładał na swoje wyprawy. Strzelecki i Sapieha przez ten czas zżyli się z sobą. Ich przyjaźń trwała aż do śmierci księcia. Franciszek zapisał przyjacielowi swój majątek, co pozwoliło Pawłowi zrealizować marzenia.

Opuszczenie Polski

Na początku lat 30. XIX wieku Paweł Edmund Strzelecki postanowił wyjechać z kraju. Początkowo przebywał we Francji, następnie przeniósł się do Anglii. To w tych państwach rozwijał swoją pasję do geografii i geologii.

Dookoła świata

8 czerwca 1834 roku wypłynął z Liverpoolu w stronę Ameryki Północnej. Był to początek jego podróży dookoła świata. W Ameryce Północnej prowadził badania geologiczne i mineralogiczne. Nad jeziorem Ontario odkrył złoża rud miedzi. W Stanach Zjednoczonych badał również góry Appalachy, a w Meksyku i na Hawajach wulkany.

Kolejnym celem jego podróży była Ameryka Południowa, gdzie robił pomiary meteorologiczne. Odwiedził wtedy Argentynę, Brazylię, Chile, Peru i Urugwaj.

Z Ameryki Południowej Strzelecki udał się do Australii. Tu badał Góry Śnieżne. Zdobył ich najwyższy szczyt i nazwał go Górą Kościuszki. W Australii badacz odkrył złoża węgla kamiennego i brunatnego, złota, ropy naftowej i rud miedzi.

Podróż Pawła Edmunda Strzeleckiego trwała 9 lat. Przez ten czas odwiedził 6 kontynentów – wszystkie poza Antarktydą, która nie była wtedy znana.

Powrót do Anglii

W 1843 roku podróżnik powrócił do Anglii. Został tu uhonorowany licznymi medalami i orderami. Otrzymał m.in. Złoty Medal Odkrywców, Order Łaźni, a także Order Imperium Brytyjskiego.

Strzelecki napisał i wydał książkę, poświęconą fizycznemu opisowi Australii – Fizyczny opis Nowej Południowej Walii i Ziemi van Diemena. Została ona doceniona przez wielu naukowców, którzy chętnie czerpali z niej wiedzę.

Śmierć

Paweł Edmund Strzelecki zmarł na raka wątroby w 1873 roku w Londynie. Pochowano go na cmentarzu Kensal Green. W 1997 roku jego prochy przeniesiono do Krypty Zasłużonych Wielkopolan, znajdującej się w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

Kalendarium badań

  • 1834-1835 – badania w Ameryce Północnej
  • 1836 – badania w Ameryce Południowej
  • 1838 – badania na Hawajach i wyspach Polinezji
  • 1839-1843 – badania w Australii

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 2

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie należy do domeny publicznej.