1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kuba Rozpruwacz życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie gorszym przestępcą?

Kuba Rozpruwacz - biografia i życiorys

Kuba Rozpruwacz to najbardziej znany morderca z epoki wiktoriańskiej. Grasował na ulicach Londynu w 1888 roku – w okolicy dzielnicy Whitechapel. Jego prawdziwe imię i nazwisko nie jest znane, chociaż policja miała kilku podejrzanych w tej sprawie. Mordercy nadano liczne pseudonimy: Kuba Rozpruwacz, Skórzany Fartuch oraz Morderca z Whitechapel.

Ofiary Kuby Rozpruwacza

Ofiarami Kuby Rozpruwacza były prostytutki. Zbrodniarz atakował przeważnie w weekendy, a także święta w okolicach północy i nad ranem. Podrzynał ofiarą gardła, często okaleczając inne części ciała. Zdarzało się również, że wycinał im organy z jamy brzusznej.

Kanoniczna piątka

Wiele morderstw z tego okresu przypisuje się Kubie Rozpruwaczowi. Nie wszystkie jednak do końca pasują do sposobu jego działania. Istnieją jedynie domniemania, że zostały popełnione przez Mordercę z Whitechapel.

Nie ma wątpliwości, co do 5 morderstw, że zostały one dokonane przez jedną osobę – Kubę Rozpruwacza. Zbrodniom tym nadano określenie „Kanonicznej piątki”. Ofiary z „Kanonicznej piątki” to Annie Chapman, Catharine Eddowes, Mary Jane Kelly, Mary Ann Nichols oraz Elizabeth Stride. 

Śledztwo

Policja robiła wszystko, aby odnaleźć mordercę. Zatrzymano 80 osób, a przesłuchano aż 2000. Próbowano także stworzyć profil mordercy. Mówiono, że może to być chirurg, posiadający wiedzę medyczną, dlatego wycina ofiarom narządy wewnętrzne. Podejrzewano rzeźnika, dla którego również usuwanie narządów nie stanowiłoby problemu.

W sprawie morderstw głos zabrał chirurg Thomas Bond. Odrzucił on jednak z kręgu podejrzanych chirurga i rzeźnika. Jego zdaniem morderca był osobą samotną, posiadającą dewiacje seksualne. Penetracje nożem ciał kobiet oraz pozostawianie ich w określonych pozycjach sprawiały, według chirurga, zbrodniarzowi przyjemność seksualną.

Szef Departamentu Dochodzeń Kryminalnych, Robert Anderson, przekonany był, że seryjnym mordercą jest Żyd polskiego pochodzenia. Zastępca komendanta policji, Melville Macnaghten, wymienia nawet trzy nazwiska podejrzanych – Michała Ostroga, Montague Johna Druitta i Aarona Kośmińskiego. Byli to polscy Żydzi, którzy byli zmuszeni do imigracji.

Współczesne badania DNA

Współcześni naukowcy powrócili do badania sprawy, ponieważ odnaleziono szal, który znaleziono przy jednej z ofiar. Szal z miejsca zbrodni zabrał policjant, jednak nikt nie chciał go nosić, gdyż miał na sobie ślady krwi. Został ukryty na wiele lat, jednak w 2007 roku trafił na aukcję internetową.

Naukowcy pobrali z szalu DNA sprawcy. W 2014 roku Brytyjczycy oficjalnie potwierdzili, że Kuba Rozpruwacz, to Polak Aaron Kośmiński. Badania te zostały zakwestionowane przez część ekspertów, którzy zarzucają popełnienie błędu w wykrytej mutacji.

Aaron Kośmiński

Aaron Kośmiński urodził się 1865 roku w Kłodawie. W wieku 16 lat wyjechał do Wielkiej Brytanii. Cierpiał na zaburzenia psychiczne, znany był z agresywnych i nieobliczalnych zachowań. Zmarł w szpitalu psychiatrycznym w 1918 roku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 5 = 15

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu en.wikipedia.org. Zdjęcie należy do domeny publicznej.