1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Otylia Jędrzejczak życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Otylia Jędrzejczak - życiorys i biografia

Otylia Jędrzejczak to pływaczka, mistrzyni olimpijska na 200 metrów stylem dowolnym, także wicemistrzyni na 100 metrów. Aktualnie jest prezesem Polskiego Związku Pływackiego. Urodzona 13 grudnia 1983 roku.

Kariera Otyli Jędrzejczak

Otylia Jędrzejczak przygodę z pływaniem w wieku sześciu lat. Początkowo bardziej w celach leczniczych, aniżeli sportowych, ponieważ zdiagnozowano u niej skrzywienie kręgosłupa. Później chodziła do klasy o profilu pływackim i rozpoczęła starty w okolicznych zawodach. Pływaniem na poważnie zajęła się wraz z rozpoczęciem nauki w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Krakowie. Niedługo potem dostała powołanie do juniorskiej reprezentacji Polski. Regularnie startowała w imprezach międzynarodowych, na większości zdobywając medale.
W 2000 roku, podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney, pobiła rekord Europy na 200 metrów stylem motylkowym. Ostatecznie zawody zakończyła na piątym miejscu.
Później, w 2001 roku wyjechała do Niemiec. Jej trenerem został Peter Fischer. W 2002 roku wróciła i rozpoczęła treningi w klubie AZS-AWF Warszawa. W sierpniu tego roku zdołała pobić rekord świata na 200 metrów stylem motylkowym. Sukcesy na arenie międzynarodowej przyczyniły się do wzrostu jej popularności. Przez co 2002 roku, w plebiscycie na sportowca roku, organizowanego przez "Przegląd Sportowy", zajęła drugie miejsce. Rok później została mistrzynią świata.
W 2004 roku osiągnęła swój życiowy sukces, zdobywając złoty medal olimpijski na 200 metrów stylem motylkowym. Oprócz tego zajęła drugie miejsce w wyścigu na 100 metrów tym stylem oraz na 400 metrów stylem dowolnym.
Podczas mistrzostw świata w 2005 roku poprawiła własny rekord świata.

Wypadek i schyłek kariery sportowej

Jednak udane występy przerwał wypadek samochodowy, który miał miejsce 1 października 2005 roku. W jego wyniku śmierć poniósł brat Otylii, Szymon. Niedługo potem został pływaczce postawiony zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Ostatecznie Otylia Jędrzejczak została uznana winną i skazana na 9 miesięcy ograniczenia wolności, 30 godzin miesięcznie prac społecznych oraz zakaz prowadzenia pojazdów przez rok.
Do pływania zawodowego wróciła w marcu 2006 roku, w grudniu wygrała mistrzostwa Europy. Rok później zdołała wywalczyć wicemistrzostwo świata.
Jednak spadek formy nastąpił w 2008 roku, po Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Przez kolejne lata nie udało jej się zbliżyć do triumfów z przeszłości. Podczas Igrzysk w 2012 roku zajęła dopiero 16 miejsce w swojej ulubionej konkurencji.
Karierę sportową zakończyła w 2014 roku.

Tytuły i osiągnięcia

  • Dwukrotny tytuł mistrzyni świata na 200 metrów stylem motylkowym, w latach 2003, 2005, a także wicemistrzostwo w latach 2001 i 2007 stylem dowolnym na 100 i 400 metrów;
  • Czterokrotne mistrzostwo Europy na 200 metrów stylem motylkowym w latach 2000, 2002, 2004, 2006;
  • Mistrzostwo olimpijskie w 2004 roku podczas Igrzysk w Atenach.

Życie prywatne

Otylia Jędrzejczak jest związana z Pawłem Przybyłą, z którą ma dwoje dzieci. W 2014 roku kandydowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej. Mandatu nie uzyskała. Od 2017 roku jest członkinią galerii sław pływania International Swimming Hall of Fame. Zagrała epizodyczną rolę w serialu Rodzinka.pl oraz Pierwsza miłość.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 57 = 62

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org/, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 Internationa, autor Silar