1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Andrzej Stasiuk życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Andrzej Stasiuk - Życiorys i biografia

Andrzej Stasiuk to pisarz, poeta i eseista, zajmujący się również krytyką literacką. Zdobywca Nagrody Literackiej „Nike” oraz Fundacji im. Kościelskich. Urodzony 25 września 1960 roku.

Twórczość Andrzeja Stasiuka

Początki twórczości Andrzeja Stasiuka wiążą się z jego pobytem w więzieniu. Został bowiem skazany na półtora roku, za dezercję z wojska. Czas w więzieniu stał się inspiracją dla stworzenia broszury pt. Prison in hell.

Rozgłos uzyskał po opublikowaniu zbioru opowiadań Mury Hebronu z 1992 roku. Znajduje się w nich wiele odwołań do życia pisarza – głównie pobytu w więzieniu, a także do biblii.
Pierwsza powieść, Biały kruk, pochodzi z 1994 roku. Dzięki tomowi Opowieści galicyjskie z 1995 roku Stasiuk stał się cenionym i znanym twórcą. Otwór, jeden z najważniejszych w życiu pisarza, opowiada o zepsutej cywilizacyjnie wsi i o przemianie, jaka w niej zachodzi na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku.
Na podstawie opowiadań zawartych w zbiorze powstał film pt. Wino truskawkowe.

W końcu lat dziewięćdziesiątych Stasiuk skierował się ku lżejszej formie. Książka z 1998 roku Jak zostałem pisarzem, zawiera fragmenty autobiograficzne. Wydane w tym samym roku Dwie sztuki telewizyjne o śmierci są pierwszą próbą dramatopisarską.
W powieści pt. Dziewięć pisarz z kolei stara się oddać ducha transformacji i formowania się w Polsce kapitalizmu. Treść traktuje także o mentalnych zmianach, jakie w tym czasie zachodziły wśród ludzi.

W XXI wieku Stasiuk wypracował nową formułę, opartą na podróżach i medytacji. W treści zawarł relacje z podróży do Rumunii, Albanii, Mołdawii i Słowacji. Porusza także wątki związane z rozpadem świata, pustką, chaosem oraz ułudą. Formułę tę zawarł w dziełach Fado (2006) oraz Dzienniku pisanym później (2010).

W książce Dojczland, wydanej w 2007 roku, Stasiuk opisuje swoje pobyty zarobkowe w krajach niemieckojęzycznych.
Ostatnimi dwiema książkami opublikowanymi przez Andrzeja Stasiuka są Kroniki beskidzkie i światowe (2018) oraz Przewóz (2021). Jego książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.

Oprócz pisania książek Andrzej Stasiuk publikował felietony m.in. w „Tygodniku Powszechnym” i „Gazecie Wyborczej”.
Wraz z żoną prowadzi Wydawnictwo Czarne.

Wybrane dzieła i wyróżnienia

Mury Hebronu (1992), Wiersze miłosne i nie, Biały kruk (1995), Opowieści galicyjskie (1995), Jak zostałem pisarzem (próba autobiografii intelektualnej), Fado (2006), Ciemny las (2007), Dojczland (2007), Czekając na Turka (2009), Taksim (2010),Dziennik pisany później (2010), Przewóz (2021).

  • Nagroda Fundacji Kultury (1994);
  • Nagroda Fundacji im. Kościelskich (1995) za powieść "Biały kruk",
  • Nagroda Literacka im. Beaty Pawlak (2004) za "Jadąc do Babadag",
  • Nagroda lieracka "Nike" (2005) za "Jadąc do Babadag".

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 7 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie https://commons.wikimedia.org/, autor Tomasz Leśniowski, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International l