1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Oscar Pistorius życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Oscara Pistoriusa

Biegacz południowoafrykański. Został niepełnosprawny na skutek wrodzonej wady stóp, które zostały mu amputowane w wieku 11 miesięcy. Biega i porusza się dzięki protezom. Sześciokrotny medalista paraolimpijski. Urodzony 22 listopada 1986 roku.

Początki kariery sportowej

Pomimo niepełnosprawności, w szkole podstawowej oraz średniej grał w rugby, piłkę wodną oraz tenisa ziemnego. W styczniu 2004 roku rozpoczął swoją przygodę z bieganiem, co było wynikiem prowadzonej rehabilitacji kolana, które leczył w wyniku kontuzji nabytej podczas gry w rugby. Od tamtej pory trenował sprint, szukając odpowiednich protez do uprawiania tej dyscypliny.

Kariera sprinterska

Pierwszym dużym sukcesem Pistoriusa było zajęcie trzeciego miejsca podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w 2004 roku, w biegu na 100 metrów. Pomimo rozpoczęcia kariery sportowej, w 2006 roku zaczął studia na Uniwersytecie w Pretorii.
Regularne starty w mistrzostwach krajowych, kontynentalnych i światowych sprawiły, że biegacz stał się popularny w środowisku sportowym. W 2007 roku brał udział w Mistrzostwach RPA, na których stworzył historię, zwyciężając odpowiednio w zawodach na 100, 200 i 400 metrów
i kończyć w czasie trwania, takim jak 10,91 sekundy.

W tym czasie, pomimo coraz większych sukcesów, na biegacza spadła krytyka. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Sportowych stwierdziła, że używa on niestandardowych protez, które dzięki swojej budowie oraz kształtowi, dają przewagę nad innymi zawodnikami. W 2008 roku Pistorius zamierzał wystąpić w letnich Igrzyskach Olimpijskich, jednak nie został do nich dopuszczony i wystartował w imprezie dla niepełnosprawnych. Cztery lata później, w Londynie, został pierwszym sportowcem, który pomimo amputacji nóg wystartował w Igrzyskach Olimpijskich. Wystartował w dwóch biegach: na 400 metrów, w których zajął ostatnie miejsce oraz w sztafecie RPA 4x400 metrów.
Wystąpił także w późniejszej paraolimpiadzie, gdzie zdobył złoto w biegu na 400 metrów oraz w sztafecie 4x100.

Łącznie w swojej karierze Pistorius zdobył sześć złotych medali na paraolimpiadzie oraz jeden srebrny i jeden brązowy.

Zabójstwo i proces

14 lutego 2013 roku Oscar Pistorius został aresztowany i wkrótce potem oskarżony o zabójstwo swojej dziewczyny – Reeve Steenkamp. Została ona zastrzelona w ich domu. Podczas śledztwa, Pistorius twierdził, że wydawało mu się, iż strzela do włamywacza.
Biegaczowi został postawiony zarzut spowodowania morderstwa oraz nielegalnego posiadania amunicji, za co 21 października 2014 roku został skazany pięć lat więzienia.
Trzy lata później kara została zaostrzona i Pistorius został prawomocnie skazany na 13 lat więzienia.

Życie prywatne

W 2007 roku Pistorius opublikował swoją autobiografię pt. Dream Runner. Amatorsko uprawiał golf. 1 sierpnia 2018 r. Amazon Prime wydał czteroczęściowy serial dokumentalny w swoim serwisie wideo zatytułowanym Pistorius. Odcinki są zatytułowane „Sen”, „Walentynki”, „Dobry dzień, aby powiedzieć, że cię kocham” i „Człowiek, którego tam nie było”.

W 2008 roku Pistorius współpracował przy wydaniu muzycznej płyty CD zatytułowanej „Olympic Dream”. Wyprodukowany we Włoszech, składa się z dyskotekowych remiksów utworów muzycznych, które Pistorius uważa za inspirujące, oraz dwóch utworów napisanych dla niego, „Olympic Dream” i „Run Boy Run”, do których użyczył głosu. Część dochodów ze sprzedaży płyt poszła na cele charytatywne.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

15 − 14 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com, autor Jaguar PS