1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Omar al-Bashir życiorys

Biografia i życiorys Omara al-Bashira

Omar al-Bashir to sudański polityk i wojskowy. Urodził się 1 stycznia 1944 roku w Husz Bannaka. Przez 30 lat był prezydentem Sudanu. Założyciel Partii Kongresu Narodowego. Jego rządy naznaczone były ludobójstwem, tyranią oraz nieprzestrzeganiem praw człowieka.

Życie prywatne

Omar al-Bashir pochodził z rodziny afrykańsko-arabskiej. Żył w związku poligamicznym – miał dwie żony. Jako pierwszą poślubił kuzynkę, Fatimą Khalid, a później Widad Babiker Omer.

Wojsko

Jako 16-latek wstąpił do armii sudańskiej. Następnie rozpoczął naukę na Sudańskiej Akademii Wojskowej w Chartumie. Brał udział w wojnie Jom Kippur – walczył w szeregach egipskich. W latach 1975–1979 był łącznikiem wojskowym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Później został dowódcą garnizonu oraz brygady spadochronowej.

Władza w rękach Omara al-Bashira

30 czerwca 1989 doszło do zamachu stanu, w którym brał udział Omar al-Bashir. Po udanym zamachu Bashir został głową Rady Dowodzenia Rewolucyjnego ds. Ocalenia Narodowego i wydał nakaz zawieszenia partii politycznych oraz związków zawodowych, a także wprowadził w kraju islamski kodeks prawny.

W obawie przed utratą władzy pozbywał się osób, które mogły mu zagrozić. Przeprowadził egzekucje na oficerach i wojskowych, którzy rzekomo byli przywódcami nieudanego zamachu stanu skierowanego przeciwko niemu. W tym czasie uwięziono również wielu polityków i dziennikarzy.

6 października 1993 Rewolucyjna Rada Ocalenia Narodowego oraz inne partie polityczne rozpadły się. Trzy lata później Omar al-Bashir został prezydentem Sudanu. Wspólnie z Hasanem al-Turabim założył Partię Kongresu Narodowego. W kolejnych wyborach ponownie został wybrany na prezydenta, uzyskując 86,5% głosów. Po zwycięstwie oskarżył Hasana al-Turabiego o działanie przeciwko prezydentowi i próbę przejęcia władzy. Turabi został aresztowany.

W czasie jego rządów trwała wojna domowa w Sudanie – pomiędzy północną i południową częścią kraju. Wojna pozbawiła życia ponad 2 miliony ludzi. Szczególnie dała o sobie znać na południu, gdzie panował głód, a mieszkańcy zostali odcięci od opieki medycznej i edukacji. Dopiero po kilkunastu latach konfliktu Omar al-Bashir podjął działania, mające na celu zakończenie wojny i pomoc Południowemu Sudanowi.

2008 roku Omar al-Bashir został oskarżony przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie popełnione na cywilach w Darfurze. Zarzucono mu ludobójstwo, łamanie praw człowieka, gwałty i rabunki. Rok później wydano nakaz aresztowania prezydenta. W 2012 roku opancerzony samochód, którym poruszał się Bashir został ostrzelany wyrzutnią RPG. Prezydent został ciężko ranny. Trzy lata późnej zapewnił sobie ponownie 5-letnią kadencję prezydencką.

Odsunięcie od władzy

11 kwietnia 2019 zorganizowano wojskowy zamach stanu i pozbawiono Bashira władzy. W grudniu wydano wyrok – 2 lat pozbawienia wolności, oraz rozpoczęto postępowanie w sprawie zbrodni popełnionych w Darfurze.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

15 − 12 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.commons.wikimedia.org. Należy do domeny publicznej.