1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Lewis Carroll życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Lewisa Carrolla

Lewis Carroll, a właściwie Charles Lutwidge Dodgson, to angielski pisarz, poeta, fotograf i matematyk. Wykładał na Uniwersytecie Oksfordzkim. Urodził się 27 stycznia 1832 roku w Daresbury. Zmarł 14 stycznia 1898 roku w Guildford. Znany jest głównie z przygód Alicji w Krainie Czarów.

Wykształcenie

Lewis Carroll studiował matematykę na Uniwersytecie Oksfordzkim. Po ukończeniu studiów został wykładowcą w Church College – w jednym z kolegiów wchodzących w skład Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jest autorem wielu prac naukowych z dziedzin, takich jak: matematyka, logika czy kryptografia. W wieku 45 lat uzyskał święcenia w kościele anglikańskim.

Twórczość

Lewis Carroll debiut literacki miał w 1856 roku. Opublikowano wtedy w czasopiśmie „The Train” jego poemat zatytułowany Samotność. Największą sławę przyniosła mu powieść Alicja w Krainie Czarów oraz jej kontynuacja Po drugiej stronie lustra. W dorobku literackim pisarza znajdziemy również inne utwory np. Przygody Sylwii i Bruna czy Obławantura przez Wążarłacza i Łowybryki wokół Żreka.

Alicja w Krainie Czarów

Alicja w Krainie Czarów to niezwykłe przygody dziewczynki o imieniu Alicja, która pewnego razu wpada do króliczej nory. Świat przedstawiony w utworze kreowany jest na marzenie senne. Elementy baśniowe przeplatają się z realizmem. Alicja w magicznej krainie spotyka wiele dziwnych postaci – szalonego Kapelusznika, Pana Gąsienicę, zabieganego Białego Królika, okrutną Królową Kier czy Kota, który znika. Postać Alicji wzorowana była na Alice Liddell, dziewczynce, która była fotomodelką Carrolla. Powieść ta cieszy się od lat ogromną popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych czytelników.

Fotografia

Pasją Lewisa Carrolla była również fotografia. Uznawany był on za prekursora fotografii artystycznej oraz najlepszego XIX-wiecznego portrecistę dziecięcego. Fascynowała go uroda małych dziewczynek, które z przyjemnością fotografował. Gdy dorastały przestawały być jego modelkami. Portrety dzieci stanowiły ok. 50% jego twórczości. Pozostała część zdjęć przedstawia osoby dorosłe, jego rodzinę, pejzaże oraz martwą naturę.

Wybrane utwory

  • Jabberwocky (1855)
  • Alicja w Krainie Czarów (1865)
  • Po drugiej stronie lustra (1871)
  • Wyprawa na żmirłacza (1875)
  • Przygody Sylwii i Bruna (1889)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

75 − 69 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.commons.wikimedia.org. Należy do domeny publicznej.