1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Olivia Coleman życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym aktorem?

Życiorys i biografia Olivi Coleman

Olivia Coleman jest brytyjską aktorką. Urodziła się 30 stycznia 1974 roku w Norwich.

Wykształcenie

W 1999 roku ukończyła studia aktorskie w Bristol Old Vic Theatre School.

Kariera

Po ukończeniu studiów aktorskich przez dłuższy czas nie otrzymała żadnego angażu. Pierwszą rolę zagrała w 2000 roku w serialu Bruiser. Od początku swojej kariery Coleman miała status aktorki komediowej, dzięki udziałowi w kultowym, wyróżnionym wieloma nagrodami serialu Peep Show. Rola Sophie Chapman sprawiła, że przez wiele lat Colman obsadzano wyłącznie w rolach komediowych. Dopiero rok 2011 i rola w filmie Tyranozaur sprawia, że aktorka może udowodnić swój talent dramatyczny, za co zostaje doceniona nagrodą BIFA i specjalnym wyróżnieniem na Sundance. W kolejnych latach wystąpiła w takich produkcjach jak: Jak się robi olimpiadę?, Oskarżeni, Wielebny czy Mr. Sloane. W latach 2013-2017 występowała u boku Davida Tennanta w serialu kryminalnym Broadchurch. Dzięki występom telewizyjnym stała się jedną z czołowych aktorek brytyjskich.

Szybko nadeszła okazja do grania większych ról w hollywoodzkich. Zagrała w Weekendzie z królem, dramacie Lobster czy Morderstwie w Orient Expressie. Twórcy filmowi szybko zauważyli tkwiący w aktorce potencjał i Coleman zaczęła pojawiać się w coraz większej liczbie produkcji filmowych. Pierwszego Złotego Globa Olivia otrzymała za rolę w thrillerze Nocny recepcjonista, gdzie zagrała u boku Toma Hiddlestona.

W 2017 roku twórcy serialu The Crown ogłosili, że Olivia Coleman wcieli się w postać królowej Elżbiety II w 3. i 4. sezonie produkcji. Była to prawdziwa rewelacja i przełom w jej karierze aktorskiej. Kreacja królowej w wykonaniu Coleman została znakomicie przyjęta przez krytyków i fanów serialu i ugruntowała jej mocną pozycję na rynku. Stała się też specjalistką od ról królowych - w swojej karierze wcielała się w nie już kilkakrotnie, zawsze odnosząc wielkie sukcesy. Wcześniej wcieliła się w królową matkę, Elżbietę Bowes-Lyon w filmie Weekend z królem, a w 2018 roku zagrała główną rolę w filmie Faworyta, gdzie wystąpiła w roli królowej Anny. Faworyta przyniosła ogromny sukces zarówno twórcom, jak i aktorom w niej grającym. Za swoją kreację Coleman otrzymała Oscara dla aktorki pierwszoplanowej.

Olivia należy obecnie do grona najbardziej rozchwytywanych aktorek w Hollywood, a każdy film w jej udziałem odnosi sukcesy. W 2020 roku po raz kolejny została nominowana do Oscara za rolę w poruszającym dramacie Ojciec, gdzie partnerowała Anthony'emu Hopkinsowi.

Aktorka bywa nazywana "brytyjskim skarbem narodowym" i jest uważana za jedną z najsympatyczniejszych aktorek w Hollywood. 

Życie prywatne

Aktorka stroni od wielkich imprez branżowych i brylowania na ściankach. Ceni swoją prywatność i stara się ją chronić. Przez sukcesy odnoszone w ostatnich latach zainteresowanie jej osobą znacznie wzrosło, a media starają się dotrzeć do informacji nie tylko z jej życia zawodowego, ale i osobistego. Coleman jest żoną Eda Sinclaira, którego poznała podczas studiów. Od 25 lat są szczęśliwym małżeństwem i mają troje dzieci.

Wybrana filmografia

 • 2011: Żelazna Dama – Carol Thatcher
 • 2012: Weekend z królem – królowa Elżbieta
 • 2013: Daję nam rok – Linda
 • 2014: Demon salsy – Sam
 • 2015: Lobster – Kierowniczka hotelu
 • 2015: London Road – Julie
 • 2016: Nocny recepcjonista – Angela Burr
 • 2017: Morderstwo w Orient Expressie – Hildegarde Schmidt
 • 2018: Faworyta – królowa Anna
 • 2019-2020: The Crown – Elżbieta II
 • 2020: Ojciec – Anne

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 2 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Ibsan73