codziennie nowe aktualizacje
Franz Kafka życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Franza Kafki
Czeski pisarz żydowskiego pochodzenia, piszący w języku niemieckim. Twórca książek zaliczanych do klasyki literatury XX wieku, prozaik. W swojej twórczości wykreował świat pełen tajemnic, w którym jednostka uwikłana jest w problem, którego nie sposób rozwiązać.
Całe życie mieszkał w Pradze.
Młodość, rodzina, wykształcenie, praca zawodowa
Franz Kafka przyszedł na świat w Pradze 3 lipca 1883 roku. Jego ojciec, Herman, był kupcem i prowadził własny sklep, który miał nadzieję przekazać Franzowi. Jego matka pochodziła z Podiebradów. Franz wychowywał się wśród trzech sióstr. Wszystkie, Ottla, Valli oraz Elli były od niego młodsze. Miał też dwóch braci, jednak zmarli niedługo po porodzie.
Kafka dorastał w Pradze należącej do Habsburgów. Wobec urodzenia się w Czechach i mówienia po niemiecku, pomimo tego, że nie był ani Czechem ani Niemcem, trudno było mu określić w okresie dorastania swoją tożsamość kulturową.
Po ukończeniu szkoły podstawowej oraz gimnazjum, Kafka w 1901 roku zaczął studia na Uniwersytecie w Pradze. Początkowo studiował chemię, jednak szybko pomysł porzucił, decydując się na prawo. Na studiach poznał Maxa Broda, który stał się jego najlepszym przyjacielem oraz późniejszym właścicielem jego literackiej spuścizny. W 1906 roku Kafka został doktorem prawa.
Dwa lata po ukończeniu studiów, Kafka rozpoczął pracę w Zakładzie Ubezpieczeń Robotników od Wypadków Królestwa Czeskiego w Pradze. W zakładzie przepracował większość swojego życia. Był pracownikiem szanowanym oraz sumiennym. Dobrze też zarabiał. Jego praca nie pozostanie bez wpływu na późniejszą twórczość.
Związki Franza Kafki
Franz Kafka pomimo niskiej samooceny oraz powściągliwości w kontaktach seksualnych, był w kilku związkach z kobietami, choć nigdy się nie ożenił. Jego pierwszą narzeczoną była Felice Bauer, z którą przez kilka lat Kafka prowadził korespondencje. Kafka zerwał zaręczyny nagle, w jednym z listów. Ich korespondencja zachowała się i została wydana.
Następny był krótkotrwały romans z Grete Bloch.
Bardzo ważną osobą w życiu Kafki była Milena Jesenska, dziennikarka oraz tłumaczka, która zajmowała się przekładem jego książek. Poznali się w 1919 roku i przez kolejne trzy lata wymieniali listy i spotykali się. Według biografów są dwie kobiety, które Kafka faktycznie kochał. Była to Milena Jesenska lub (albo i) Dora Diamant. Dora była od Kafki młodsza o 21 lat i była przy nim aż do jego śmierci.
Należy pamiętać, że słowo "związek", czy "romans" w kontekście Franza Kafki przybiera dość specyficznego znaczenia. Jego relacje z kobietami opierały się w dużej mierze na korespondencji i tylko sporadycznych spotkaniach (z wyjątkiem relacji z Dorą Diamant, która krótko, ale jednak, mieszkała z Kafką).
Literatura
Franz Kafka w większości swoich powieści i opowiadań skupia się formułowaniu problemu i komplikowaniu go, a nie rozwiązaniu. Często głównym wątkiem są rozważania bohatera, który stale wraca do punktu wyjścia. Tak jak w powieści pt. Proces, w którym główny bohater, Józef K., podejmuje szereg rozmów i odbywa wiele spotkań dotyczących swojego procesu sądowego, niczego się w gruncie rzeczy nie dowiadując.
Na przestrzeni lat, na gruncie jego literatury wyrosło pojęcie sytuacji kafkowskiej, w której postać znajduje się w poczuciu nieokreślonego zagrożenia, niejasnej sytuacji. To jednak skrótowa definicja, gdyż sytuacji kafkowskiej tak naprawdę nie sposób określić konkretnie.
Kafka w swojej twórczości często przedstawia z pozoru prostą fabułę, pod którą kryje się masa znaczeń i symboli, skąd wynika mnogość interpretacji, które narodziły się na przestrzeni lat. Powieść pt. Zamek jest uważana przez niektórych badaczy za wręcz niemożliwą do interpretacji. Niektóre postacie w jego książkach mają swój pierwowzór w rzeczywistości. Stąd też kluczem do pełnego zrozumienia książek Kafki mogą być jego biografie oraz dzienniki. Stworzone przez niego dzieła wymykają się bowiem jakimkolwiek schematom.
Trudno przypisać go do konkretnego nurtu pisarskiego.
Bardzo wiele dzieł Kafki pozostało niedokończonych. Sam pisarz miał bardzo niskie poczucie własnej wartości i często uważał iż to, co napisał, jest na niskim poziomie. Stąd też powód rzadkiego wydawania opowiadań za życia oraz decyzja, by wszystkie rękopisy po jego śmierci zostały zniszczone. Miał tego dokonać Max Brod, który nie posłuchał ostatniej woli Kafki. Poskładał on rękopisy i wydał.
Książki z biegiem czasu okazały się dziełami literatury, a sam Franz Kafka wszedł do kanonu, jako jeden z największych pisarzy XX wieku. Franz Kafka zmarł na gruźlicę 3 czerwca 1924 roku.
Wybrane dzieła
- Proces, Zamek, Ameryka (znana również pod nazwą Zaginiony) – trzy największe powieści Kafki wydane po jego śmierci. Żadna z nich nie jest dokończona. Tworzą one razem tzw. trylogię samotności.;
- Przemiana, Kolonia Karna, Wyrok – powieści, z których Kafka był zadowolony.
W listach do wydawcy nazywał je zbiorem opowiadań pt. Kary. - są one ze sobą związane; - Dzienniki 1910-1923, Listy do Mileny, Listy do Felicji, List do ojca.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie - commons.wikimedia.org, domena publiczna
Komentarze