737 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Norah Jones życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

 1. Życiorys i biografia Norah Jones

  Norah Jones, a właściwie Geetali Norah Jones Shankar, jest amerykańską piosenkarką, instrumentalistką i aktorką. Urodziła się 30 marca 1979 roku w Nowym Jorku.

 2. Dzieciństwo

  Urodziła się w Nowym Jorku, ale większą część swojej młodości spędziła z matką w Teksasie. Jest nieślubną córką indyjskiego muzyka, Raviego Shankara. W wieku 16 lat postanowiła zmienić nazwisko na Norah Jones.

 3. Wykształcenie

  Uczęszczała do szkoły muzycznej na Uniwersytecie Północnego Teksasu w klasie fortepianu jazzowego.

 4. Kariera muzyczna

  Karierę muzyczną rozpoczęła od śpiewania w kościelnym chórze. Wcześniej brała lekcje gry na pianinie i saksofonie altowym. Po przeprowadzce do Nowego Jorku zaczęła występować z grupą Wax Poetic. Kolejnym zespołem, do jakiego należała był Peter Malick Group. Zawodowo jest związana także z gitarzystą, Charliem Hunterem. Swój debiutancki album, Come Away With Me, Norah wydała w 2002 roku. Płytę, która dotarła na szczyt listy „Billboardu”, promowały single Come Away With Me, Don't Know Why i Turn Me On. Norah zdobyła za nią osiem nagród Grammy, w tym w kategoriach: „Płyta roku”, „Nagranie roku” i „Piosenka roku”. Jej drugi album, Feels Like Home, wydany w 2004 roku, zawierał więcej utworów inspirowanych muzyką country. Gościnnie na płycie pojawiła się, między innymi, Dolly Parton. W tym samym roku artystka została uznana przez magazyn „Time” umieścił Jones na swojej liście „najbardziej wpływowych osób w 2004 roku”. Rok później podczas rozdania nagród Grammy Norah otrzymała 3 prestiżowe statuetki. W swojej karierze piosenkarka wydała 7 albumów studyjnych, ostatni, Begin Again, w 2019 roku.

 5. Kariera aktorska

  W 2007 roku Jones zaliczyła debiut aktorski. Artystka wystąpiła w filmie Jagodowa miłość w reżyserii Wonga Kar-Waia. Dwa lata później pojawiła się w dramacie Wah Do Dem, w którym wcieliła się w postać Willow. W kilku filmach grała samą siebie.

 6. Życie prywatne

  Artystka od lat skupia się tylko i wyłącznie na swojej pracy. Nie należy do osób, które dzielą się swoim życiem prywatnym z mediami czy fanami. Jones starannie wybiera to, co publikuje na swoim Instagramie. O jej życiu osobistym wiadomo tyle, że jest mamą dwójki dzieci.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 7 = 3

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Georges Biard.