codziennie nowe aktualizacje
Nino Rota życiorys
Spis treści
Biografia i życiorys Nino Roty
Właściwie Giovanni Rota Rinaldi, jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, twórca muzyki filmowej. Zdobywca Oscara za muzykę do filmu „Ojciec chrzestny”.
Pochodzenie i kariera
Rota przyszedł na świat 3 grudnia 1911 roku. Wywodził się z rodziny o sporych tradycjach muzycznych. Już w wieku 11 lat napisał pierwsze oratorium, które później było wykonywane publicznie. Rota studiował w Mediolanie, a później Rzymie.
W latach 1930-1932 mieszkał i szlifował warsztat w Stanach Zjednoczonych. W 1937 roku ukończył naukę, zdobywając dyplom na Uniwersytecie w Mediolanie i zaczął pracować jako nauczyciel. Kariera nauczyciela została zwieńczona objęciem stanowiska dyrektora, który Nino Rota pełnił od 1950 do 1978 roku. Zmarł 10 kwietnia 1979 roku, w wieku 67 lat.
Muzyka filmowa
Nino Rota był bardzo płodnym autorem, który był w stanie w latach 50. pisać nawet dziesięć partytur rocznie.
Amerykański Instytut Filmowy muzykę do "Ojca chrzestnego" umieścił na piątym miejscu na liście najlepszych ścieżek dźwiękowych do filmu. Za muzykę do pierwszej części, Rota nie otrzymał nagrody ze względu na odkrycie, że motyw przewodni został użyty przez niego wcześniej, w ścieżce dźwiękowej do innego filmu.
Za muzykę do drugiej części „Ojca chrzestnego” nagroda została już mu przyznana.
W sumie Nino Rota napisał muzykę do ponad 150 filmów. Do najpopularniejszych należą: Federico Fellini: Na drodze (La strada, 1954), Słodkie życie (1960),
Osiem i pół (1963), Giulietta i duchy (1965), Luchino Vinconti: Lampart, Rocco i jego bracia Franco Zeffirelli: Romeo i Julia, Francis Ford Coppola: Ojciec chrzestny (1972), Ojciec chrzestny II (1974).
Pozostały dorobek muzyczny
Oprócz wielkich dzieł filmowych, stworzył dziesięć oper, pięć baletów i dziesiątki innych dzieł orkiestrowych. Skomponował także muzykę do wielu spektakli teatralnych.
Jego opera pt. „Słomkowy kapelusz florencki” z 1955 roku jest adaptacją sztuki Eugene’a Labiche’a. Została wystawiona w 1977 roku. Stworzył również operę pt. „Aladyn i magiczna lampa”.
Rodzina
Nino Rota miał jedno dziecko – córkę, ze związku z pianistką - Magdą Longari.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie - Nino Rota w wieku 12 lat, 1923, domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/
Komentarze